Przedstawiciele NATO i Rosji nie doszli dziś w Soczi do porozumienia sprawie budowy wspólnego systemu obrony przeciwrakietowej, ale zamierzają kontynuować rozmowy na ten temat.
Musimy dążyć do tego, by system obrony przeciwrakietowej stał się naprawdę wspólnym projektem (…), ale musimy sobie wyjaśnić kilka najważniejszych kwestii – powiedział szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow na wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem generalnym NATO Andersem Foghem Rasmussenem, kończącej spotkanie Rady NATO-Rosja w Soczi.
Wcześniej tego dnia Rasmussen wyrażał nadzieję, że stronom – uda się spotkać za niecały rok na szczycie NATO w Chicago i dojść do porozumienia w sprawie obrony przeciwrakietowej, dzięki dzięki czemu obrona terytorium NATO i Rosji będzie bardziej skuteczna. (…)
Na wstępie obrad Rasmussen przypomniał, że Rosja i NATO na szczycie Sojuszu w Lizbonie w listopadzie zeszłego roku podjęły decyzję o "zbadaniu możliwości" stworzenia wspólnego rosyjsko-natowskiego systemu obrony przeciwrakietowej. – To jest złożone zadanie i zdaliśmy sobie sprawę z tego, że potrzebujemy dobrych, a nie szybkich rezultatów – powiedział. Dodał, że zdaniem NATO – tarcza musi uwzględniać problemy bezpieczeństwa wszystkich 29 członków Rady – (28 członków NATO i Rosji), a praca nad tarczą antyrakietową – pokaże, że NATO i Rosja mogą wspólnie dbać o bezpieczeństwo. (…)
Odrzucana przez NATO, w tym Polskę, obecna propozycja rosyjska zakłada geograficzny podział obrony przeciwrakietowej w Europie między państwami członkowskimi Sojuszu i Rosją. Według tej propozycji, Rosji przypadłaby w udziale obrona m.in. państw bałtyckich i części Polski.
Onet.pl
Od Redakcji: Projekt budowy wspólnej obrony przeciwrakietowej jest zagadnieniem bardzo trudnym. Wszelako przywódcy NATO powinni pamiętać, że przeciągając rozmowy pchają Rosję w objęcia Chin. /sn/
Całość na:http://wiadomosci.onet.pl/swiat/brak-porozumienia-w-sprawie-tarczy,1,4781143,wiadomosc.html
Dodał Stanisław A. Niewiński