Chiny przeciwne nakładaniu sankcji na Rosję

Chińskie MSZ potwierdziło dzisiaj sprzeciw wobec nakładania na Rosję sankcji w związku z kryzysem na Ukrainie. Rzecznik tego resortu Qin Gang powiedział, że w stosunkach międzynarodowych Chiny „są konsekwentnie przeciwne” sankcjom.

– Uważamy, że sankcje nie sprzyjają rozwiązywaniu problemów, a mogą powodować eskalację napięć – oświadczył Qin i wezwał „wszystkie strony” do poszukiwania politycznego rozwiązania ukraińskiego kryzysu. – Sankcje nie leżą w interesie żadnej ze stron – zaakcentował.

Onet.pl

Od Redakcji: Chiny konsekwentnie wspierają Rosję podczas kryzysu ukraińskiego. Nie robią tego za darmo. Warto zadać sobie pytanie co uzyskały od Rosji w zamian za podtrzymanie swojego poparcia? O pewnych rzeczach już wiemy. Rosja jest skłonna sprzedawać ChRL swój najnowocześniejszy sprzęt wojskowy. Najwyraźniej Moskwa zdecydowała się także na obniżenie cen gazu dla swojego najważniejszego alianta. W maju – podczas wizyty w Chinach Władimira Putina – ma dojść do uroczystego podpisania kontraktu na dostawy gazu pomiędzy Gazpromem i CNPC. Niewykluczone, że oba mocarstwa zdecydują się również na zawarcie kolejnego układu o współpracy politycznej i wojskowej. Przewodniczący ChRL Xi Jinping podczas rozmowy z Siergiejem Ławrowem (miała miejsce 15 kwietnia) zaznaczył, że  obie strony powinny starać się przekuć wzajemne zaufanie polityczne w bardziej intensywną praktyczną współpracę. Prezydent Władimir Putin podczas gorącej linii ze swoimi obywatelami zdystansował się od pomysłów zawierania formalnego sojuszu z Chinami. Być może przywódca Rosji zmieni zdanie w tej kwestii – przekonamy się w maju./sn/

Całość na:http://wiadomosci.onet.pl/chiny-przeciwne-nakladaniu-sankcji-na-rosje/5qhfr

Dodał Stanisław A. Niewiński

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.