Członek opozycyjnej partii MDC z Zimbabwe zginął w katastrofie kościoła Nigerii

Dnia 12 września 2014 r. zawalił się hostel, który był jednocześnie domem dla gości, przy Synagodze, Kościele Wszystkich Narodów (The Synagogue, Church of All Nations SCOAN) w Lagos w Nigerii, a został założony przez charyzmatyczną postać Temitope Balogun Joshua (T. B. Joshua). Na dzień 19 wrzesień 2014 r. wydobyto 80 ciał. Wśród zabitych był członek partii opozycyjnej w Zimbabwe, Ruchu na rzecz Demokratycznej Zmiany (Movement for Democratic Change MDC), przewodniczący struktur formacji w prowincji Mashonaland West, Greenwich Ndanga.

            Według nigeryjskich władz przyczyną katastrofy były błędy budowlane: miało istnieć więcej pięter niż mogły wytrzymać fundamenty a budynek miał sześć kondygnacji. Ponad 130 osób zostało rannych a jedną kobietę wyciągnięto spod gruzów 3 dni po zawaleniu się budynku. Śmierć Greenwich Ndanga została oficjalnie potwierdzona 18 września przez rodzinę oraz władze w Zimbabwe. Jak poinformował media rzecznik MDC, Douglas Mwonzora, Ndanga był pastorem i pojechał do Nigerii w celach biznesowych. W czasie katastrofy w okolicach budynku przebywało też kilku innych obywateli Zimbabwe, wielu biznesmenów z drugiego co do wielkości miasta Bulawayo, lecz udało się im uciec na czas.

            Powszechnie wiadomo, że lider głównej partii opozycyjnej w Zimbabwe i rywal prezydenta Roberta Mugabe w wyborach prezydenckich z 2013 r., Morgan Tsvangirai jest wielkim zwolennikiem T. B. Joshua, którego określa się mianem proroka.

            Wśród ofiar jest 67 obywateli Republiki Południowej Afryki, o czym 18 września poinformował prezydent Jacob Zuma, a ratownicy z RPA pomagają nigeryjskim władzom w przeczesywaniu gruzowiska i w akcji ratunkowej.

            Inną kwestią są oskarżenia Nigeryjskiej Agencji Zarządzania Kryzysowego (The Nigerian Emergency Management Agency NEMA) wobec SCOAN, którego członkowie mieli przeszkadzać, a w niektórych sytuacjach wręcz uniemożliwiać udzielania przez nich wsparcia w akcji ratunkowej. Rzecznik NEMA Ibrahim Farinloye powiedział, że ich pracownicy byli na miejscu zdarzeń już w godzinę po katastrofie w piątek o 13.50, lecz dopuszczono ich do miejsca dopiero w niedzielę po 17.00. Kościół stworzony przez T. B. Joshua odrzucił te oskarżenia. Krótko po samej katastrofie pojawiły się sugestie ze strony SCOAN, iż był to zamach na życie ich lidera o czym miał świadczyć fakt, że tuż przed tragicznymi wydarzeniami nad budynkiem kilka razy przelatywał mały samolot. Mają tego dowodzić nagrania umieszczone w Internecie

            Załozyciel SCOAN T. B. Joshua jest bardzo popularny na południu Afryki. T. B. Joshua jest najbardziej znanym ewangelistą/teleewangelistą w Nigerii i jak sam twierdzi ma być prorokiem oraz uzdrowicielem, który potrafi uleczyć ze ślepoty a także z HIV. Rzekomo spełniły się jego proroctwa dotyczące śmierci Michaela Jacksona oraz zaginięcia malezyjskiego samolotu MH370 – niektórzy sugerują, że przewidział katastrofę smoleńską. Nigeria znana jest z tego, że na jej obszarze działa bardzo duża liczba związków wyznaniowych, lecz żaden z nich nie zyskał takiego rozgłosu co SCOAN. T. B. Joshua urodził się 12 czerwca 1963 r. i jak sam twierdzi przebywał w łonie matki przez 15 miesięcy. W późniejszym okresie życia miał mieć wizje i wtedy postanowił wraz z ośmioma osobami założyć kościół. Z czasem liczba wyznawców rosła tak jak majątek i wpływy duchownego. W ostatnim czasie ludzie niemal z całego świata przyjeżdżali po uzdrowienie i proroctwa. Kiedy wybuchła epidemia Eboli wysłał 4 tysiące butelek rzekomo leczniczej wody do Sierra Leone. Jednakże nie obyło się bez skandali: w 2013 r. w Akrze, stolicy Ghany, 4 osoby zginęły kiedy rzuciły się do ołtarza po poświęconą wodę. Wielu polityków oddało T. B. Joshua wyrazy szacunku: Julius Malema z RPA, wspomniany Morgan Tsvangirai czy były prezydent Ghany John Atta Mills, który zmarł w 2012 r. SCOAN słynie ze swojej stacji telewizyjnej nadawanej w wielu krajach: Emmanuel TV. Poza tym T. B. Joshua prowadzi szeroką działalność charytatywną a także ma własną akademię piłki nożnej My People FC.

Źródło: TB Joshua Lagos church collapse: MDC’s Greenwich Ndanga killed, 19 wrzesień 2014; http://www.bbc.com/news/world-africa-29276933, [dostęp dn. 20.09.2014]; TB Joshua: Nigeria’s best known televangelist, 17 wrzesień 2014, http://www.bbc.com/news/world-africa-29234245, [dostęp dn. 20.09.2014]; TB Joshua Lagos church collapse: Many South Africans dead, 17 wrzesień 2014, http://www.bbc.com/news/world-africa-29235209, [dostęp dn. 20.09.2014]; Pictures & Video: Zimbo dies in church collapse, 19 wrzesień 2014, https://www.newsday.co.zw/2014/09/19/zimbos-survive-church-collapse/, [dostęp dn. 20.09.2014]; oficjalna strona SCOAN, http://www.scoan.org/, [dostęp dn. 20.09.2014].

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Członek opozycyjnej partii MDC z Zimbabwe zginął w katastrofie kościoła Nigerii”

  1. mocą wladcy demonow wypędzaq demony????. A jakiś dowod jego „cudów”. W konserwatywnym portalu o kimś takim można wspomnieć ale nie opisywać bo część ludzi zacznie szukać więcej informacji o nim i jeszcze gotowi w niego uwierzyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *