Debata o męskości na Uniwersytecie Warszawskim

5 grudnia 2011 roku w wypełnionej po brzegi auli Auditorium Maximum na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się debata „Być mężczyzną: czy mamy do czynienia z kryzysem męskości?”.

O współczesnych, męskich wyzwaniach dyskutowali: ks. dr Piotr Pawlukiewicz, dr Szymon Grzelak oraz red. Sławomir Skiba. Spotkanie moderowała Magdalena Korzekwa.

Prelegenci wskazali na konkretne możliwości przezwyciężenia tytułowego kryzysu. Ksiądz Pawlukiewicz za wzór do naśladowania podał Jezusa Chrystusa, który w czasie ziemskiego życia zawsze panował nad sytuacją, był uosobieniem pewności siebie – czegoś, czego wielu panom dziś brakuje. Podstawą pokonania niedoboru męstwa jest bliska relacja z Panem Bogiem oraz życie sakramentalne.

Dr Grzelak zauważył, że chłopcy muszą nauczyć się przełamywać swoje słabości oraz być gotowym na znoszenie cierpienia. Palącą potrzebą jest również wyeliminowanie z życia „płci brzydkiej” przesadnego kierowania się uczuciami.

Red. Skiba mówił m.in. o źródle współczesnego kryzysu męskości – rewolucji sorbońskiej z 1968 roku, która odwróciła role społeczne mężczyzny i kobiety do góry nogami.

Spore kontrowersje wzbudziła dyskusja na temat pozycji obu płci w rodzinie oraz tego, czy katolik powinien wiązać się z osobą niewierzącą.

Spotkanie zorganizowały: Krucjata Młodych, Akademickie Stowarzyszenie Katolickie „Soli Deo” oraz Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. Na koniec Marcin Musiał z Krucjaty Młodych krótko przedstawił akcję brelokową „Nie wstydzę się Jezusa” (mt1033.pl).

Zapis audio:
http://krucjatamlodych.wrzuta.pl/audio/8y6EZbuX1xM/ks._pawlukiewicz_dr_grzelak_red._skiba_-_byc_mezczyzna_kryzys_meskosci_5_xii_uw

www.mt1033.pl

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *