Film o wojskowej „klątwie” Orzysza na dużym ekranie

.

24 kwietnia br. w hali widowiskowo – sportowej MOSiR w Orzyszu odbyła się premiera filmu „Orzysz – wojskowa stolica Polski”. Premierę uświetnili swoją obecnością mieszkańcy miasta, żołnierze i oficerowie Wojska Polskiego, przedstawiciele samorządu i władz Orzysza. Trybuny hali MOSiR wypełniły się do ostatniego miejsca. Dla wielu osób zabrakło miejsc siedzących. Na premierze obecnych było około 450 widzów. Jak wielka to liczba uświadamia fakt, że Orzysz liczy niespełna 6 tys. mieszkańców.

Film przedstawia jedyną w swoim rodzaju miejscowość w Polsce. Miejscowość na której historia i teraźniejszość odcisnęły niezatarte piętno wojskowego miasta. Piętno, które w pewnych okresach historii wynosiło Orzysz do roli czołowej miejscowości na Mazurach, a w innych momentach było obciążeniem za które miasto i mieszkańcy płacili niejednokrotnie ciężką cenę.

„Orzysz – wojskowa stolica Polski”, to gratka nie tylko dla miłośników Mazur i historii. To wielka lekcja historii dla pasjonatów wojska i wojskowości. Wyeksponowano w nim wojskowy charakter miasta. Dużą część filmu poświęcono ukazaniu prawdy o budzącej po dziś dzień wielkie kontrowersje JW 1370 zwanej potocznie Jednostką Karną. Twórcy filmu nie oceniają, nie atakują, nie bronią, ani nie moralizują. Po prostu oddali głos zarówno byłym oficerom tej jednostki, jak i żołnierzom, którzy za karę odbywali w niej służbę.

O tym jak się żyło w Orzyszu przed 1989 r. mówią mieszkańcy miasta. O specyfice życia w wojskowej miejscowości, o radościach i smutkach życia codziennego w ówczesnym Orzyszu, które ukazano także bez żadnych upiększeń na tle zakrętu dziejowego w 1989 r. i transformacji ustrojowej.

Przedstawiono też miasto we współczesnej epoce. Bez zbędnego podkolorowania czy nutki sensacji, bo i tak rzeczywistość jest nader ciekawa i intrygująca. Wszak najlepsze scenariusze pisze samo życie. „Orzysz – wojskowa stolica Polski” to opowieść o wojsku, ludziach i wydarzeniach. Opowieść czasami zabawna, momentami budząca grozę, ale na pewno skłaniająca do refleksji.

Po obejrzeniu filmu wniosek nasuwa się sam: mówisz wojsko – myślisz Orzysz. Myślisz Orzysz – mówisz wojsko. Historia, położenie geograficzne i geostrategia zdeterminowały fakt, że współczesny Orzysz to wojskowa stolica Polski.

Emisję obrazu „Orzysz – wojskowa stolica Polski” zwieńczyły długie i burzliwe brawa publiczności. Burmistrz Orzysza Pan Zbigniew Włodkowski raz jeszcze podziękował twórcom filmu. W imieniu Fundacji „Instytut Informacji”, która zrealizowała film głos zabrał Tomasz Formicki podkreślając, że nasza produkcja dedykowana jest żołnierzom Wojska Polskiego i mieszkańcom wojskowej stolicy Polski. Warto podkreślić, że film został zrealizowany przez „Instytut Informacji” i PSWW HALLER w całości nieodpłatnie na zasadzie wolontariatu.

Potwierdzają się więc w praktyce słowa Pana Burmistrza Włodkowskiego, który w filmie stwierdził, że PSWW HALLER jest dla Orzysza partnerem strategicznym.

Film można obejrzeć w Internecie:

https://www.youtube.com/watch?v=ArcCw9FWHJ

Mateusz Kaim

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 2]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *