Giertych: Platforma Tuska nawiązuje do idei narodowych

Zdaniem byłego wicepremiera największymi jej realizatorami są minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski oraz obecny prezydent Bronisław Komorowski.

W rozdziale poświęconym korzeniom Romana Giertycha, w tym reaktywowaniu przez niego Młodzieży Wszechpolskiej czytamy:

Całkowicie nie zgadzam się z opinią o dzisiejszej – przypomnę, ze rozmawiamy jesienią 2013 roku – domniemanej marginalizacji ruchu narodowego. Uważam, że jest wręcz odwrotnie, gdyż ja nie utożsamiam ruchu narodowego z grupkami radykalnych, młodych chłopców, którzy chodzą Nowym Światem i prężą muskuły. To nie ma nic wspólnego z ruchem narodowym. To jest w pewnym sensie karykatura, realizacja idei narodowej w kształcie, w jakim ten ruch chcieliby widzieć jego najwięksi wrogowie. Dzisiaj koncepcje narodowe są realizowane – przynajmniej w pewnym zakresie – w dwóch największych partiach: rządzącej i opozycyjnej, i to w wielu aspektach. Uważam, że zarówno Platforma Obywatelska, jak i Prawo i Sprawiedliwość – przy czym PiS w mniejszym stopniu – swoimi ideami nawiązuje do idei narodowej.

W dalszej części książki były wicepremier tłumaczy kto jego zdaniem realizuje koncepcje narodowej demokracji:

Polityka międzynarodowa prowadzona przez Radosława Sikorskiego jest polityką bezwzględnego realizmu politycznego, nastawioną na zwiększenie siły i potencji państwa polskiego. W polityce obronnej też nic bym nie zmienił. To są dwa fundamentalne kierunki działania naszego państwa.

Czyli w Pana odczuciu te rozbite, zróżnicowane grupki narodowe ze swoim skrajnym przesłaniem, nigdy szerzej nikogo nie zainteresują myślą narodową?

To nie tak, ja uważam, że w dużej mierze w dzisiejszej Polsce z pewnymi drobnymi błędami jest realizowana myśl narodowa.

Bez myśli narodowej u władzy?

Ale przecież jest u władzy.

Ale nie instytucjonalnie.

Jednak u władzy jest. Tylko nie ma formacji, która by wprost nawiązywała do narodowego nazewnictwa. Najważniejsze funkcje w państwie piastują ludzie, którzy do tradycji narodowej nawiązują bezpośrednio. Prezydent Bronisław Komorowski, jako pierwszy w historii prezydent RP, złożył kwiaty pod pomnikiem Romana Dmowskiego. To się nie zdarzyło w II, III, IV czy emigracyjnej RP. A przemówienie prezydenta wygłoszone na pogrzebie Wiesława Chrzanowskiego? To była jedna wielka pochwała tradycji ruchu narodowego.”

http://polskiepiekielko.pl/

aw

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Giertych: Platforma Tuska nawiązuje do idei narodowych”

  1. „…Polityka międzynarodowa prowadzona przez Radosława Sikorskiego jest polityką bezwzględnego realizmu politycznego…”, taaak … Poza tym jest zgodna z POLSKĄ racją stanu i jak zwykle, niezmiernie skuteczna (patrz tzw. „Partnerstwo Wschodnie”).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *