Grzegorz Braun potępiony przez polskich biskupów

Trwamy w dziękczynieniu za wyniesienie na ołtarze błogosławionego Jana Pawła II. Przyjmujemy jego wezwanie do otwierania Chrystusowi wszystkich obszarów naszego życia osobistego, społecznego i narodowego. Przypominamy jego naukę o wolności, która jest darem i zadaniem, zobowiązującym nas do wybierania większego dobra i do szacunku wobec każdego człowieka; także tego, który inaczej rozumie dobro Ojczyzny i Kościoła.

W tym kontekście z wielkim bólem przyjęliśmy bezprzykładny atak na pamięć i osobę śp. Arcybiskupa Józefa Życińskiego, jaki miał miejsce na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W sposobie oceny postawy kościelnej i społecznej zmarłego Pasterza zostały nie tylko podeptane normy chrześcijańskiej miłości, ale i ludzkiej uczciwości oraz obowiązującego każdego człowieka szacunku wobec tych, którzy odeszli. Posunięto się do oszczerstwa, które obciąża przede wszystkim sumienie mówiącego, ale także tych, którzy zgadzają się na tego typu wypowiedzi, a nawet je nagłaśniają. W tym kontekście zwracamy uwagę na moralną odpowiedzialność środków społecznego przekazu, zwłaszcza tych, które uważają się za katolickie.

Wolno dyskutować z poglądami bliźnich i nie zgadzać się z nimi, także z poglądami tych, którzy odeszli, ale to, co się stało na Uniwersytecie noszącym imię Jana Pawła II, jest radykalnym przekroczeniem zasad kultury i prawdy. Solidaryzujemy się ze zdecydowanymi słowami potępienia, jakie padły z ust Biskupa Administratora Archidiecezji Lubelskiej oraz Rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i z działaniami podjętymi w stosunku do współwinnych.

Jeszcze raz apelujemy do wszystkich o odpowiedzialność za słowo, które powinno argumentować, przekonywać, ale nigdy nie może ranić i niszczyć.

abp Józef Michalik

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

ekai.pl

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Grzegorz Braun potępiony przez polskich biskupów”

  1. Miało nie być promocji G. Brauna. Teraz informacje o nim podawane są obok informacji o sodomitach, modernistach, maoistach itd. Zamieszczenie informacji, że KK potępił daną osobę nie uważam za formę „promocji” :)))

  2. Grzegorz Braun nie powiedział nic co niebyłoby prawdą. Ciekawi mnie czy profesor nie zgadza się z treścią czy może jest zgorszony formą wypowiedzi pana Brauna? Wiadomo przecież, że w IIIRP tylko lewakom wolno jeździć po prawicowych oszołomach, jeśli jest odwrotnie to jest to godny potępienia skandal. A może profesor rozpoczyna akcję obrony przeróżnych lewaków, agentów SB, i innych GWnianych publicystów poprzebieranych dla niepoznaki w sutanny? Czekam na jakiś tekst pochwalny ku czci towarzysza Tomasza Turowskiego na konserwantyzm.pl. 🙁

  3. Czy jest rzeczą możliwą, że PRLowska bezpieka kazała wielu swoim konfidentom i funkcjonariuszom – przeważnie ateistom – wstąpić do seminariów duchownych, ukończyć je z możliwie najlepszym wynikiem i przyjąć święcenia kapłańskie? Episkopat publicznie takiego tematu rozważał nie będzie. Probem jest jedak poważny, więc przez katolików świeckich jak najbardziej powinnien zostać podjęty. Nie udawajmy, że brak lustracji w Kościele wszystko załatwł. Problem jest i wypadałoby wreszcie coś znim zrobć.

  4. @ Bartix – chodzi o formę. 1/ To był Biskup; 2/ o zmarłych trzeba z większym szacunkiem.

  5. Chodzi o to, że G. Braun i koledzy z Krakowa najbardziej zaszkodzili tym, którzy w przyszłości chcieliby dyskutować z dorobkiem abpa J. Życińskiego. Nikt nie będzie chciał słuchać argumentów tylko od razu będzie powiedziane, że to są stronnicy G. Brauna. Jak sprawa jest słuszna, to najgorsi są sojusznicy w rodzaju G. Brauna. W gruncie rzeczy nikt nie zrobił dla dobrej opinii o zmarłym abpie co właśnie on, z kolegami z Krakowa. Teraz dyskutowanie o abpie J. Życińskim stanie się w praktyce prawie niemożliwe. Pytanie jest tylko takie, czy to było działanie celowe…

  6. O tym nie pomyślałem. Po co ja zebrałem tyle podpisów ? Teraz jak dojdzie do poważnej dyskusji o in vitro to wszyscy pomyślą , że to stronnicy ośmieszającego się na wszystich forach posła Libickiego , PJN i Kluzikowej . Najgorsi są właśnie tacy stronnicy .Pytanie jest takie ,czy to działanie celowe….. PS. Brauna potępiła Konferencja Epikopatu ,kolegialnie i demokratyczne , a nie KK . Bez nadużyć , panie Prezesie.

  7. Blokowanie krytycznej wypowiedzi sympatyka, przywiązanego do portalu od wielu lat, to niezbyt mądre posunięcia. Pewnie dlatego, że sprawa krytyki Brauna może spowodować pożegnanie się portalem wielu osób. Skoro chcecie tracić kolejnych monarchistów to wasz wybór…

  8. @Ludwik Skurzak Czy nadal mamy dokonywać sakramentu spowiedzi przed UBckimi kapusiami w sutannach czy habitach? Jeżeli nie tak jak p. Braun to w takim razie JAK ta sprawa powinna być załatwiona?!?!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *