HONOROWE WYJŚCIE DLA PREZESA JULIUSZA BRAUNA

wrzesień 15, 2011

Nie jest zadaniem polityka zajmowanie się tym, czy nijaki Nergal jest prawdziwym satanistą, czy jedynie traktuje instrumentalnie sprawy religijne, by na skandalu budować swą karierę. Ani w jednym, ani w drugim przypadku nie powinien mieć możliwości funkcjonowania w telewizji publicznej.

Skoro do tego doszło, trzeba przede wszystkim zapytać, kto do tego dopuścił. Ogólną odpowiedzialność ponosi zawsze w takiej sytuacji prowadzący dana instytucję. Powinien był zapobiec, żeby do skandalu nie doszło. Jeżeli to nastąpiło, jasny sygnał co do tego, że zasady są przestrzegane, musi polegać na tym, że osoba taka podaje się do dymisji. Tak właśnie już co najmniej kilka dni temu powinien był postąpić prezes TVP Juliusz Braun. Nie zdobył się na to, więc dziś wraz z innymi senatorami zaapelowaliśmy w tej sprawie.

——

Warszawa, dnia 14 września 2011 r.

Oświadczenie
skierowane do Pana Juliusza Brauna, Prezesa TVP S.A.

Na podstawie art. 49 uchwały Senatu Rzeczypospolitej Polskiej – Regulamin Senatu z dnia 23 listopada 1990 r. (M.P. 1991 Nr 2, poz. 11) pragnę złożyć oświadczenie następującej treści:

Polska jest krajem cywilizacji europejskiej wyrosłej na fundamencie chrześcijaństwa. Nasz naród od tysiąca lat deklaruje przywiązanie do tej tradycji. O tym właśnie mówi ustawa o radiofonii i telewizji stwierdzając, iż audycje lub inne przekazy powinny szanować przekonania religijne odbiorców, a zwłaszcza chrześcijański system wartości.
Z zasadami tymi z pewnością nie koresponduje promowanie w telewizji publicznej osób, które z godzenia w tak określony fundament uczyniły sobie sposób budowania komercyjnej kariery przez budzenie niezdrowych kontrowersji i sensacji.
Regułą funkcjonowania instytucji jest ponoszenie personalnej odpowiedzialności ich zwierzchników za faktycznie spowodowane skutki. Zapewne nie jest Pan zwolennikiem działań, o których wyżej mowa. Niestety, to Pan był zobowiązany do tego, by nie dopuścić do zaistniałej sytuacji – emitowania przez publiczną telewizję wieloodcinkowego programu promującego osoby, które nie powinny się tam znaleźć.
Jest miarą upadku kultury naszego życia publicznego, iż nie podał się Pan do dymisji niezwłocznie po tym, gdy doszło do skandalu. W tej sytuacji jesteśmy zmuszeni apelować do Pana o uczynienie tego, teraz gdy z każdym dniem narasta wzburzenie społeczne artykułowane głosami naszych księży biskupów, autorytetów i zwykłych ludzi.

Senatorowie:
(-) Kazimierz Jaworski
(-) Piotr Kaleta
(-) Lucjan Cichosz
(-) Grzegorz Wojciechowski
(-) Jacek Swakoń
(-) Władysław Dajczak
(-) Waldemar Kraska

——————–

Serdecznie pozdrawiam

Kazimierz Jaworski
Senator RP

[aw]
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *