Jak przejęła władzę kijowska junta?

Tematyce tej poświęcona też była analiza jego autorstwa opublikowana na łamach magazynowego wydania „Dziennika – Trybuna” („Czy Putin ustąpi?”, nr 83-85/235-237, środa 30 kwietnia – niedziela 4 maja 2014 r.)

„Z punktu widzenia politologii, aby mówić o legalności jakiejkolwiek władzy, trzeba brać pod uwagę trzy podstawowe tezy. Po pierwsze, legalny charakter dojścia do władzy. W przypadku Ukrainy mamy absolutnie sprzeczną sytuację. Po drugie, rząd musi być uznany zarówno w kraju, jak i przez wspólnotę międzynarodową. Natomiast ekipy Jaceniuka nie uznała nawet większa część ludności ukraińskiej. Trzecią teza dotyczy kontroli i zarządzania na całym terytorium kraju, czego także nie widzimy w przypadku Donbasu i Odessy.

W tej sytuacji trudno uznać kijowski rząd za prawowity i gwarantujący stabilność w kraju. Chociaż da się go określić jako pewną formę władzy, tak zwany rząd przejściowy w okresie sporów politycznych i negocjacji na najwyższym szczeblu w Genewie” – mówił Konrad Rękas w rozmowie z red. Leonidem Siganem.

Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/2014_04_29/Jak-przejela-wladze-kijowska-junta-6450/

Dla porządku dodajmy, że wywiad wzbudził zainteresowanie mediów rosyjskich (http://ria.ru/world/20140429/1005930057.html), co z kolei oburzyło komentatorów portalu Onet: http://wiadomosci.onet.pl/swiat/konrad-rekas-w-voice-of-russia-rosja-straszakiem-polskich-partii-politycznych/bemsr

(karo)

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *