Kaczyński decentralizuje NFZ!

Jarosław Kaczyński dał Bartoszowi Arłukowiczowi tydzień. Tydzień na to, aby uratował polskie dzieci. Uratował jeden z ośrodków, który znalazł się w jakimś chwilowym kryzysie, który w polskiej służbie zdrowie co jakiś czas się zdarza.

Minister zdrowia odpowiedział oburzeniem. Oburzył się, że to pierwszy taki przypadek, gdy ktoś wciąga sprawę chorych dzieci do politycznej dyskusji. Powiedział to na konferencji prasowej, a powtórzył w Faktach po Faktach we wczorajszy wieczór. Niezależnie czy ocena Arłukowicza w sprawie politycznych posunięć Jarosława Kaczyńskiego jest słuszna czy nie, czy się ją podziela, albo nie, to jedno jest w tym wszystkim interesujące. Otóż wizyta Faktach po Faktach nastąpiła właśnie na skutek wypowiedzi prezesa Pis. I właśnie sama ta wizyta jest interesująca. Dlaczego?

Jest interesująca, bo w rozmowie z Justyna Pochanke Bartosz Arułukowicz – przynajmniej dla mnie po raz pierwszy – powiedział jasno, do czego dąży. Dąży mianowicie do czegoś, co dla fachowców chyba jest oczywiste. Dąży do decentralizacji NFZ. Teraz to wojewodowie – mówi minister – będą głównymi rozgrywającymi w sprawie finansowanie służby zdrowia w województwie. Gdy coś takiego słyszę to głośno biję brawo. Głośno biję brawo, bo jeśli to się Arłukowicz uda, to będzie to genialne i historyczne posunięcie. Będzie to – czy ktoś tego chce czy nie – odwrócenie „reformy” Mariusza Łapińskiego. Będzie to – w jakimś sensie – powrót do idei Kas Chorych. Powrót do systemu, o którym człowiek o powszechnie uznanych kompetencjach – Andrzej Sośnierz – mawia, że dałby nam najlepsze finansowanie służby zdrowia w Europie.

Wypada więc podziękować Jarosławowi Kaczyńskiemu. Wypada podziękować, bo używając dzieci w debacie publicznej wreszcie uczynił szerzej znanymi plany szefa resortu zdrowia. I jeśli Bartoszowi Arłukowiczowi to się uda to dla mnie jakąś cegiełkę w tym sukcesie będzie miał prezes Pis, dający swojemu adwersarzowi pole do jasnej deklaracji. Mówiąc trochę przewrotnie – będzie miał swój udział w decentralizacji NFZ!

Jan Filip Libicki

www.facebook.com/flibicki

aw

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *