Katarzyna Enerlich „Prowincja pełna smaków”

Katarzyna Enerlich, Prowincja pełna smaków, Wydawnictwo MG, Poznań 2013, ss. 252

            Wyjątkowość książki Katarzyny Enerlich pod tytułem „Prowincja pełna smaków” polega na tym, że stanowi ona hołd złożony wartościom cenionym – i docenianym – przez konserwatystów, na przykład tradycji oraz ogólnie – człowiekowi. Choć fabuła powieści dzieje się gdzieś pomiędzy prawdziwym życiem a rzeczywistością wyobrażona, przy czym granice żadnej nie są jasno sprecyzowane – co uznać trzeba za walor opowieści – ani jedna od drugiej nie jest niczym oddzielona, wszystko to, o czym ona jest zdaje się czytelnikom szczególnie bliskie – łatwe do odczytania, doznania i odczucia, ale nieraz trudne do pojęcia przez rozum.

            Z kart dzieła Katarzyny Enerlich wyłaniają się drogi, ścieżki, ścieżyny, pola i bezdroża typowej polskiej prowincji. Któż z nas nie odczuwa pewnej nostalgii w związku z ich wspomnieniem, nie tęskni za określonymi – w mniejszym lub większym stopniu – zapachami, aromatami, kolorami, smakami, widokami z przeszłości. Komu nie marzy się ich doznanie, przypomnienie, poznanie? Wszystkich, którzy nie odpowiedzą na te pytania negatywnie pozostaje odesłać do tej wspaniałej lektury. W słowach, z jakich się składa czuć klimat i obecność przedmiotu naszych tęsknot. To nieopisane wrażenie!

            Autorka świetnie oddaje właściwości spotkań z ludźmi, relacji z nimi, dla których tłem jest nasza polskość i to, co o niej stanowi. Żadna postać, sytuacja, rzecz – na przykład potrawa czy do niej przyprawa, nie pozostaje bez znaczenia – według Katarzyny Enerlich – na dalsze nasze życie. Pomimo, iż przekonujemy się o tym bezpośrednio osobiście każdego dnia, same mechanizmy oraz zasady ich funkcjonowania zrozumiemy dzięki pięknie skonstruowanym przez autorkę przedstawieniom.

            Docenić trzeba z pewnością magię, która epatuje ze stron powieści, z opisów polskiej prowincji. W dużej mierze jest ona uzależniona od Katarzyny Enerlich wyznania miłości i wiary – do czego? Warto sprawdzić samemu i skonfrontować z własną, nierzadko niedocenianą prozą dnia. Każdy człowiek samotny, odnajdzie w wyznaniach autorki pewne ukojenie. Może nawet dozna katharsis?

            Książka ta zachwyci zarówno ekstrawertyków – którzy może dzięki niej lepiej zrozumieją stany emocjonalne innych ludzi oraz introwertyków – znajdą oni bratnią duszę w kobiecie, która pisze: „Pragnęłam tej zmiany i nie chodziło tu o otoczenie, o relacje, o związek… Tu czułam się nareszcie szczęśliwa i spełniona, wierząc, że dla Zosi ocalimy z Martinem to, co najważniejsze. Miałam coraz silniejszą potrzebę zmiany od wewnątrz, w duszy”. Perspektywa ukazana czytelnikowi, umożliwia mu wniknięcie w duszę narratorki, nie tylko dostrzeżenie, ale i zrozumienie, czy nawet odczucie jej kolejnych – w konsekwencjach swych niebagatelnych – metamorfoz. Być może odbiorcę zainspirują takie, a nie inne rozwiązania, życie w zgodzie z wartościami, strategie przeżywania momentów krytycznych lub zmian. Warto uczyć się na cudzych błędach, starać się je zrozumieć, nie popełniać własnych, nieraz o sile destruktywnej i determinującej nasze dalsze życie…

            W „Prowincji pełnej smaku” czytelnik odnajdzie to, co mu bliskie i drogie – ludzi, miejsca, wartości. Ujrzy koniec pewnej ich ery, a początek nowej.  Katarzyna Enerlich ukazuje wszak pełne spojrzenie na przełomy – dziejowe i w życiu każdego człowieka. Pokazuje swoje własne sposoby radzenia sobie z przeciwnościami losu, wychodzenia z impasu, taktykę bycia wiernym sobie.

            „Prowincję pełną smaku” można bez wahania polecić czytelnikom, dla których wartości cenione przez konserwatystów nie pozostają dzisiaj bez znaczenia. Przede wszystkim tym, co wierzą w siebie – mają swój ethos i dążą do tego, aby pozostać mu wiernymi. Pokazuje ona wszak właśnie taką postawę i ścieranie jej ze współczesnością. Jak skończyła się historia narratorki – która stoczyła bitwę z codziennością? Tego dowie się czytelnik ze znakomitej książki Katarzyny Enerlich.

Krzysztof Wróblewski

Książka jest dostępna na stronie Wydawnictwa MG: http://www.wydawnictwomg.pl/prowincja-pelna-smakow/

a.me.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *