Konrad „Koko” Okoński – „Włóczykij Tom Ratuje Ziemię i pies”, „Stary, gdzie mój wahadłowiec?” oraz „Wióry”

Autor tych trzech komiksów – Konrad „Koko” Okoński może być już znany czytelnikom z takiego webcomics’u jak już zakończone: „Kwarcowe Paciorki”, a miłośnicy podcastów zapewne go kojarzą ze „Schwinga” i „Inside Baseball” (wszystkie linki będą podane na dole recenzji). Koko również udziela się bardzo aktywnie w polskiej społeczności miłośników komiksów i można go bardzo często spotkać na takich imprezach jak „Komiksowa Warszawa”, „Projekt 24h” i „Międzynarodowy Festiwal i Komiksów”. Koko pracował również jako grafik dla wielu różnych polskich firm. Ostatnio miał też premierę pierwszy jego drukowany komiks – „Z Nysy Do Serengeti”, który opowiada historię niemieckiego zoologa Bernharda Grzimka (więcej informacji na temat tego komiksu tutaj: http://www.konradokonski.com/blog/2014/03/30/pierwszy-album-w-druku-komiksofon-9-kwietnia/)

„Włóczykij Tom Ratuje Ziemię i pies”, „Stary, gdzie mój wahadłowiec?” oraz „Wióry”, to trzy powiązane ze sobą komiksy autorstwa Konrada Okońskiego. Ich głównymi bohaterami jest czwórka przyjaciół: „Wiśnia, Kolega Wiśni, Kociak i Magda, bohaterowie ci reprezentują dwa zupełnie różne sposoby podejścia do życia, z czego wynikają zabawne dialogi oraz scenki. Pierwszy w tej trylogii komiks, „Włóczykij Tom ratuje Ziemię i pies”, opowiada o początkach paczki. Wszyscy bohaterowie spotykają się po raz pierwszy w nowej szkole na rozpoczęciu roku szkolnego, po szybkim zapoznaniu się wyruszają na spotkanie z przygodą. W czasie zwiedzania nowej szkoły czwórka bohaterów natrafia na tajemnicze drzwi, które jak głoszą szkolne legendy nigdy nie zostały otwarte. Jednak jak można się domyślić udaję się to naszym bohaterom. Za drzwiami jednak czyha na nich pradawne zło. „Stary, gdzie jest mój wahadłowiec jest kontynuacją pierwszej części trylogii. Znani już nam bohaterowie spotykają się w domu Kociaka na wspólne granie na konsoli, jednak mile spędzane wspólnie chwile przerywa im powrót Pradawnego Zła. Przyjaciele muszą porzucić konsole i zmierzyć się z nim ponownie. Ostatnia część serii, „Wióry” jest połączona z wcześniejszymi opowieściami, tylko postaciami głównych bohaterów. Wiśnia, Kolega Wiśni, Kociak oraz Magda postanawiają spędzić wspólne wakacje w domku nad jeziorem. Jednak paczka zamiast spędzać miłe chwile pływając w jeziorze i opalając się na plaży zostaje wplątana w tajemniczą serie zabójstw, której ofiarami są… Klauni. Czy czwórce młodych bohaterów z pomocą Drwala Filipa i Klauna detektywa uda się odkryć, kto stoi za tymi zabójstwami? Tego dowiedzą się szanowni czytelnicy z lektury komiksu (tak – spojler). Warto też wspomnieć, że bohaterowie tych komiksów pojawiali się we wcześniejszej twórczości Konrada Okońskiego.

 

Te trzy komiksy były tworzone przez cztery lata (2008-2012), dzięki czemu można śledzić jak Konrad Okoński rozwijał się jako rysownik oraz jako scenarzysta. Rozwój ten widoczny jest bardzo dobrze, różnice pomiędzy pierwszą a trzecią częścią są ogromne. Widać to w rysunku,  w konstrukcji fabuły oraz dialogów. Można tylko autorowi pogratulować ogromnych postępów. Komiksy te polecam każdemu, szczególnie tym, którzy chcieliby się w przerwach w pracy rozluźnić czytając parę pasków zabawnego komiksu.

 PS Koko aktualnie jest w trakcie rysowania kolejnego komiksu internetowego, którego tytuł brzmi: „Kij w dupie”. Tym razem fabuła toczy się wokół nowo otwartego baru. Konrad Okoński wystartował z tym komiksem na serwisie Patreon, który pozwala pojedynczym osobom finansować artystów, za pomocą miesięcznych drobnych datków, dzięki którym młodzi artyści mogą więcej czasu poświęcić na sztukę (więcej informacji znajdziecie Państwo w linku na dole strony). Wspierany artysta odwdzięcza się jakimi drobnymi upominkami, na przykład po wpłacie określonej kwoty, można się znaleźć na kartach komiksu „Kij w dupie”.

 

Zachęcam do wspierania młodych polskich artystów!

 

Na zakończenie zachęcam Państwa do obejrzenie animacji Konrada Okońskiego, której bohaterami są postacie z Trylogii.

https://www.youtube.com/watch?v=vnegrgrwRiE#t=90

 

Koko ogólnie:

http://www.konradokonski.com/blog/ (Blog)

Koko jako komiksiarz:

http://www.konradokonski.com/wiory/?page_id=2 (Trylogia Koko)

http://www.konradokonski.com/KWD/comic/title-0001/ (Kij w Dupie)

http://www.konradokonski.com/kwarcowy/ (Kwarcowy Paciorek)

http://www.patreon.com/kokoart (Patreon Koko)

Koko jako Podcaster:

http://schwing-podcast.blogspot.com/ (Schwing)

http://ibpodcast.blogspot.com/ (Inside Baseball)

Kamil Piętak

/ame/

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.