Marta Fihel, Dariusz Jemielniak, Grzegorz Komerski, „Wielki Gatsby z angielskim”

Marta Fihel, Dariusz Jemielniak, Grzegorz Komerski, Wielki Gatsby z angielskim. Doskonal swój angielski na oryginalnym tekście wielkiej powieści F. Scotta Fitzgeralda, Wydawnictwo Poltext, Warszawa 2013, ss. 262

            Jak się okazuje, nauka języka angielskiego może być przyjemnością. Dowiedli tego: Marta Fihel, Dariusz Jemielniak oraz Grzegorz Komerski – autorzy książki pod tytułem „Wielki Gatsby z angielskim. Doskonal swój angielski na oryginalnym tekście wielkiej powieści F. Scotta Fitzgeralda”. Zawarli w niej bowiem nowatorski kurs językowy stworzony na bazie tekstu znanej na całym świecie, wielokrotnie ekranizowanej powieści „The Great Gatsby”, dla średnio zaawansowanych i zaawansowanych adeptów języka angielskiego. Pomimo upływu lat od napisania powieści Francisca Scotta Fitzgeralda, wciąż pozostaje ona aktualna. Zarówno pod względem użytego w niej czystego, pięknego języka, jak i przesłania, jakie zawiera. Nieodmiennie, od lat wzrusza i skłania nas do refleksji nad egzystencją oraz kształtowaniem człowieka w ramach społeczeństwa. Polecana czytelnikom książka jest świadectwem tego, że nie są to jedyne zalety powieści.

            Propozycja Wydawnictwa Poltext zdecydowanie pozytywnie wyróżnia się na naszym rynku wydawniczym. Jest to wszakże pierwsza tak trafiona i rzetelna próba pokazania, że oryginalne teksty źródłowe, odpowiednio opracowane przez ekspertów, mogą stanowić naprawdę doskonały materiał edukacyjny. Zalet takiego podejścia do nauki języka jest wiele. Po pierwsza zapewnia ono kontakt z opatrzonym marką (nazwiskiem) wytworem native speakera, a więc naturalnym językiem. Nie zastąpią go żadne symulowane rozmówki podczas dodatkowych lekcji. To także świetne połączenie nauki z rozrywką – ucząc się języka, poznajemy klasyczną powieść w oryginalne (to bezcenne doznanie).

            Co więcej, autorzy opatrzyli ten tekst rozlicznymi wskazówkami, wyjaśnieniami, co umożliwia adekwatne odczytanie go w szerokim kontekście kulturowym. Bez nich, niektóre odniesienia do aspektów rodzimej kultury twórcy mogłyby się wydać dziwne i niezrozumiałe. Dzięki swojemu długoletniemu doświadczeniu dydaktycznemu, zwrócili uwagę na to, co zwykle przysparza ich uczniom najwięcej problemów. Wyeksponowali kalki językowe, które niesłusznie się stosuje, używanie false friends,różnice znaczeniowe pomiędzy podobnymi słowami lub możliwości występowania jednego słowa w różnych znaczeniach – w zależności od kontekstu, w jakim występują. Przestrzegli również przez pułapkami językowymi, jakie na nas czekają w sferze tłumaczeń.

            W oryginalnym tekście autorzy wyróżnili słowa, które mogą być niezrozumiałe i na marginesach umieścili minisłowniczki. To sprawia, że nie trzeba odrywać się od lektury, aby sprawdzić znaczenie trudnych wyrazów. Dzięki temu powieść tę czyta się płynnie. Być może dzięki wkładowi pracy, adepci języka angielskiego będą w stanie przeczytać inną powieść Francisca Scotta Fitzgeralda już całkowicie samodzielnie?

            Warto też, abyśmy zwrócili uwagę na to, że książka została bardzo starannie opracowana. Nie tylko pod względem merytorycznym, który to jest na najwyższym poziomie, ale i pod względem edukacyjnym. To oznacza, że układ graficzny, wskazówki umieszczone na marginesach, testy sprawdzające kompetencje w obszarze czytania ze zrozumieniem, niebanalne, bardzo dobrze przemyślane ćwiczenia, klucze odpowiedzi, pozwalają nauczyć się nawet najtrudniejszych struktur gramatycznych, ułatwiają zapamiętanie słówek oraz pozwalają na sprawdzenie swojej wiedzy. Książka ta zapewni więc długie godziny samodzielnej i owocnej nauki.  

            Marta Fihel, Dariusz Jemielniak, Grzegorz Komerski za sprawą swej książki pod tytułem „Wielki Gatsby z angielskim. Doskonal swój angielski na oryginalnym tekście wielkiej powieści F. Scotta Fitzgeralda” pokazali, że nauka języka obcego nie musi być nudna i można ją świetnie połączyć z rozrywką. Dlatego też może ona okazać się ostatnią deską ratunku dla osób całkowicie zniechęconych do zgłębiania tajników języka angielskiego. Jednakże podręcznik ten poleca się gorąco nie tylko tym, którym nauka przysparza problemów. Jest on wszakże też doskonałą propozycją dla osób szukających urozmaicenia w sferze własnej edukacji. Ta książka z pewnością ich nie zawiedzie.

Książka jest dostępna na stronie Wydawnictwa Poltext: http://www.poltext.pl/b1433-Wielki-Gatsby-z-angielskim.htm

Krzysztof Wróblewski

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *