Menem uniewinniony w procesie o nielegalny handel bronią

Były prezydent Argentyny Carlos Menem został uniewinniony w procesie o nielegalny handel bronią. Prokurator domagał się dla niego ośmiu lat więzienia. Oskarżenie dotyczyło objętych embargiem dostaw broni dla Chorwacji i Ekwadoru w latach 90-tych.

Sąd w Buenos Aires uniewinnił także 17 innych oskarżonych, w tym byłego ministra obrony Oscara Camiliona, byłego szefa państwowych zakładów zbrojeniowych, Luisa Sarlenga, byłego szwagra i doradcę Menema, Emira Yomę, oraz byłego dowódcę lotnictwa, generała Juana Paulika.

Oskarżenie dotyczyło nielegalnej, bo objętej embargiem ONZ, sprzedaży broni dla Chorwacji po wybuchu w 1991 roku wojny bałkańskiej oraz dla Ekwadoru, który na początku 1995 roku prowadził działania zbrojne przeciwko Peru w konflikcie granicznym między tymi krajami.

Dziennik.pl

Od Redakcji: Carlos Saul Menem pełnił urząd prezydenta Argentyny w latach 1989-1999. Jego rządy charakteryzowały się neoliberalnymi reformami w gospodarce. Argentyna rozwijała się w szybkim tempie, aczkolwiek znacznie wzrosło bezrobocie. Ułaskawił szefów junty wojskowej z lat 1976-1983. Decyzja ta spotkała się ze sporą krytyką. /sn/

Całość na:http://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/355940,menem-uniewinniony-w-procesie-o-nielegalny-handel-bronia.html

Dodał Stanisław A. Niewiński

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *