Mimo sprzeciwu Niemiec, KE otwiera debatę o euroobligacjach

Choć Niemcy wciąż nie zgadzają się na euroobligacje, KE przedstawiła w środę trzy warianty takich wspólnych, „stabilizacyjnych obligacji” strefy euro. Ich zwolennicy mówią, że to jedyny ratunek, by szybko wyjść z kryzysu zadłużenia eurolandu.

„Naszą intencją nie jest kroczyć przeciwko największej gospodarce strefy euro i UE” – zapewnił przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso pytany, czemu zgłasza propozycje, wiedząc, że Berlin kategorycznie je odrzuca. „Nie zgadzam się też, że jest absolutny sprzeciw jakiegokolwiek kraju” – dodał, podkreślając, że w Niemczech sprzeciw dotyczy głównie „czasu”, kiedy miałyby zostać wdrożone, a nie samego pomysłu.

Przypomniał, że także propozycja funduszu ratunkowego dla strefy euro początkowo wywoływała sprzeciw „wielu stolic”, ale ostatecznie w kryzysie kraje zostały zmuszone do jego ustanowienia i zwiększenia uprawnień – m.in. do interwencji na wtórnym rynku obligacji.

KE przedstawiła w środę dopiero tzw. Zieloną Księgę, czyli otwierający debatę o euroobligacjach dokument przedstawiający różne opcje, a nie projekt legislacyjny.

W dokumencie mówi się nie o „euroobligacjach”, ale o „stabilizujących obligacjach” dla eurolandu.

http://biznes.onet.pl/mimo-sprzeciwu-niemiec-ke-otwiera-debate-o-euroobl,18493,4931298,3219970,199,1,news-detal

-asd

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *