„Młodzi we Francji masowo głosują na Front Narodowy”. Z Pierrem Lartim z Génération Identitaire Paris rozmawia T. Kosiński

 1. Jesteś liderem Génération Identitaire Paris / Les Apaches. Możesz powiedzieć coś o sobie ?

Génération Identitaire jest prawicowym ruchem młodzieżowym. Jest nas  około 2 000 we Francji oraz posiadamy ogromny wpływ w innych krajach Europy (Niemcy, Austria, Włochy, Dania, Słowenia itd.).

Naszym celem jest obrona europejskiej cywilizacji, co dziś oznacza walkę z największym oszustwem jakie nas dotknęło: imigracją, a w konsekwencji islamizacją.

Osobiście jestem  przewodniczącym Génération Identitaire Paris. Nazywamy się „Projet Apache” nawiązując do starego paryskiego ruchu (Apaches – przyp. T.K[1]) z początków XX wieku, który przerażał rządzących.

W Paryżu jest nas około 100, mamy wielu przyjaciół z którymi współpracujemy. Na przykład  co roku organizujemy demonstrację „Paryska Duma” na którą przychodzi około 800 osób, głównie młodych.

 1. Jesteście częścią Generation Identitare. Mógłbyś powiedzieć, kiedy powstawała Wasza grupa? Dlaczego wybraliście tę drogę? Działaliście w innych francuskich organizacjach?

Génération Identitaire powstała w  2012  roku, kiedy aktywiści okupowali meczet w Poitiers – miejscu, gdzie Karol Młot powstrzymał inwazję arabską w 732 roku. Dla nas to było bardzo mocne przesłanie – ogromna prowokacja w stosunku do muzułmanów – aby walczyć z TYM meczetem i w TYM mieście.

Génération Identitaire wywodzi się z ruchu  tożsamościowego, który powstał w 2002 roku.  Z powodu represji politycznych musieliśmy zmienić nazwę i strukturę.

Wybrałem tę drogę, ponieważ  zaobserwowałem, iż pomimo tego, że wielu Francuzów jest przeciwko islamizacji i imigracji nic się nie zmienia (a zanosiło się na to, że będzie jeszcze gorzej). Postanowiłem włączyć się w aktywizm polityczny. Dla mnie zajęcie meczetu, czy zatrzymywanie imigrantów w Calais budując barykady to była efektywna i widoczna polityka.

Nie jestem aktualnie związany z żadną inną działalnością polityczną,jednakże doceniam działania Frontu Narodowego.

 1. Mógłbyś powiedzieć parę słów o ruchu Genaration Identitare? Co i kto zainspirował Waszych liderów do powołania ruchu? Jakie idee polityczne są popularne wewnątrz organizacji?

Tak jak powiedziałem wcześniej, jesteśmy ruchem europejskim z młodymi aktywistami. Rośniemy w siłę, wszędzie otwieramy nowe lokale, aby promować naszą  tożsamość, która nie ma nic wspólnego z tożsamością arabską i afrykańską. Walczymy z imigracją, islamizacją i globalizacją.

Uczciwie powiem, że inspirują nas idee Gramsciego oraz aktywizm ruchów takich jak Greenpeace. Chcemy  rozwijać swoją działalność nie tylko poprzez udział w wyborach, ale również poprzez inne formy aktywności politycznej. Jesteśmy aktywistami: rozdajemy ulotki, kleimy plakaty, działamy lokalnie oraz organizujemy duże wydarzenia i demonstracje.

Wszystkich nas cechuje miłość do naszych, lokalnych wspólnot, chęć ich obrony oraz dbanie o dziedzictwo naszej, europejskiej cywilizacji. Wszyscy jesteśmy młodzi, właśnie budujemy i walczymy o nasze jutro.

 1. Wasz ruch jest bardzo popularny w Europie, ma nowoczesne metody działania. Promujecie aktywizm, francuską i europejską tożsamość, występujecie przeciwko masowej imigracji. Czy to jest atrakcyjne dla młodych ludzi we Francji?

Młodzi we Francji masowo głosują na Front Narodowy. Odrzucają imigrację. Co raz więcej ludzi do nas dołącza. Tak, jesteśmy atrakcyjni!

 

 1. W Europie powstaje wiele ruchów nawiązujących do identytaryzmu (Niemcy, Austria, Czechy, Słowenia itd.) dla których jesteście wzorem. Twoim zdaniem, co powoduje, że te idee są popularne?

Według mnie sukces GI polega na tym, że mamy FAKTYCZNĄ chęć odniesienia sukcesu politycznego. Jak powiedziałem wcześniej, otwieramy nowe lokale, nasza działalność internetowa jest świetnie wspierana, robimy akcje, których nikt oprócz nas nie byłby w stanie zorganizować. Bycie aktywistą GI oznacza chęć odniesienia zwycięstwa.

Jesteśmy popularni, ponieważ na pierwszym planie stawiamy problem imigracji i islamizacji. Jak wielu ludzi ucierpiało przez brak transportu, czy energii? Zero. Ilu ucierpiało wskutek przemocy ze strony imigrantów i islamskich ataków. Setki w przeciągu 2 ostatnich lat. To jest fakt.

 1. Polska jest znana ze swojego patriotyzmu i Kilka miesięcy temu powstała grupa polskich sympatyków identytaryzmu, (https://www.facebook.com/identytarysciwpolsce) współpracujących z innymi ruchami (w tym nacjonalistami). Jak to wygląda we Francji, współpracujecie z innymi grupami jak Front Narodowy, czy GUD?

2 000 członków, lokale w głównych miastach Francji, 120 000 fanów na Facebooku (więcej niż młodzieżówka partii socjalistycznej) – jesteśmy silni i musimy być jeszcze silniejsi! Nie musimy z nikim współpracować, jesteśmy GI, to wystarczy!

 1. W czerwcu odbyła się duża, tożsamościowa manifestacja w Wiedniu przeciwko uchodźcom I masowej imigracji. Reprezentacja Generation Identitare była tam. Jak oceniacie tę manifestację?

Demonstracja przeciwko masowej imigracji  z tysiącami młodych to ogromny sukces! Wiedeń to centralne miejsce Europy, w dodatku  narażone  na masową imigrację. To normalne, że tam ludzie również przeciwstawiają się temu. Osobiście jestem zadowolony z faktu, iż wielu aktywistów z całej Europy przyjechało tam i razem działało. Mam nadzieję, że liczba uczestników będzie rosnąć z roku na rok.

 1. Chciałbym zapytać o Twoje poglądy. Co dla Ciebie oznacza Europa? Czym dla Ciebie jest nasz kontynent? Czy według Ciebie Europa to wspólne wartości i dusza, czy jednak są różnice między tzw. „Wschodem” i „Zachodem”?

To co jest nam wspólne jest ważniejsze od tego, co nas dzieli. Mamy wspólny problem imigrację – islamizację, która zniszczy naszą cywilizację.

Wszyscy należmy do europejskiej chrześcijańskiej cywilizacji., gdzie szanuje się kobiety, gdzie szanuje się odwagę i honor, gdzie wierzymy w Boga i w prawo, gdzie chroni się biednych i ludzi w potrzebie, dostrzega się piękno oraz  geniusz. W Polsce, Francji, Anglii wszyscy szanujemy swoje żony, chcemy żyć jako wolni ludzie. To jest cywilizacja europejska.

 

 1. Czy chrześcijaństwo jest dalej ważne dla Europy? Czy według Ciebie powinniśmy odbudować chrześcijańskiego ducha, aby uratować naszą cywilizację i powstać przeciwko islamowi?

Chrześcijaństwo jest jednym z najważniejszych i najsilniejszych fundamentów naszej tożsamości. Popatrz na nasze miasta, kościoły, opactwa, książki, armie wszystko było związane z chrześcijaństwem. To prawdopodobnie nie jest jedyny z punktów określających tożsamość, ale za to jeden z najważniejszych.

Oczywiście, jeśli europejscy chrześcijanie otworzą oczy i zorientują się w aktualnej sytuacji będzie lepiej… powoli, ale na pewno to zrobią!

 1. Francja jest fundamentalną częściąEuropy. Co obecnie Wasz kraj może dać Europie? Jaką powinniście pełnić rolę?

Francja jest jednym z najstarszych państw w Europie. Tworzyliśmy wspólną dla kontynentu historię i wartości. Byliśmy państwem wojowników i bohaterów: zarówno w Hiszpanii podczas rekonkwisty, jak i podczas bitwy pod Lepanto pomogliśmy Europie przetrwać: Europa potrzebuje Francji, aby być silna.

 1. Dziękuję za ten wywiad. Myślę, że była to dobra okazja do zaprezentowania ciekawych poglądów dotyczących Europy i jej przyszłości. Ostatnie słowa należą do Ciebie.

Jestem  niezadowolony z obecnej sytuacji Europy. Jednak, gdy patrzę na Polskę i widzę manifestację 11 listopada, patriotyzm na stadionach, w sporcie, w kościołach… Mówię sobie nie jesteśmy jeszcze martwi! Absolutnie nie!

Wywiad przeprowadził i przetłumaczył Tomasz Kosiński

[1] Apaches – paryska subkultura uliczna z przełomu XIX i XX wieku charakteryzująca się stosowaniem przemocy wobec nieostrożnych, bogatych mieszkańców miasta.  Przedstawiciele subkultury wypracowali własny system walki wręcz, nosili charakterystyczne stroje oraz opracowali m.in. specyficzny  taniec. Stali się inspiracją dla popkultury .

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *