Monika Piątkowska, Leszek Talko, „Survival. Czyli jak zachować maniery w epoce fejsbuka”

Monika Piątkowska, Leszek Talko, Survival. Czyli jak zachować maniery w epoce fejsbuka, Dom Wydawniczy PWN, Warszawa 2013, ss. 368

            Żyjemy w trudnych czasach fejsbuka, który niby miał nam ułatwić życie, a tylko je skomplikował. Monika Piątkowska i Leszek Talko podjęli się stworzenia swoistego poradnika współczesnego savoir-vivre’u, który – jak celnie podkreślają – bardziej przypomina niegdysiejszą sztukę survivalu, niż to, co zwykliśmy uważać za obyczajne, kulturalne itp. „Survival. Czyli jak zachować maniery w epoce fejsbuka” – bo o tej książce mowa – to przewodnik po dzisiejszym świecie, który pokazuje jak w nim sprawnie funkcjonować i się nie zgubić. Książka ta to odważna odpowiedź na to, że dzisiaj, w naszej rzeczywistości społecznej nic już nie jest takie jak dawniej. Większość wskazówek dotyczących grzeczności w towarzystwie czy norm regulujących stosunki interpersonalne już dawno się zdezaktualizowała, co rozbrajająco przekonująco udowadniają nam autorzy. Warto sięgnąć po ten poradnik, aby przynajmniej skonfrontować nasz sposób myślenia o sobie wśród ludzi z ogólnie przyjętymi normami i skorygować – póki jeszcze nie jest za późno. Da to nam do myślenia – czy, aby na pewno nie traktujemy portali społecznościowych stworzonych jako źródło zabawy nazbyt poważnie, czy nie jesteśmy sami sobie winni, że ludzie nie pamiętają naszego imienia…?

            Monika Piątkowska i Leszek Talko podzielili poradnik na części, których użyć należy w konkretnych sytuacjach kryzysowych: gdy dziwi nas otaczający świat, potrzebujemy przyjaciela, wahamy się jak ma wyglądać związek, zawodzi rodzina, pojawiają się kłopoty z otaczającym światem, trzeba się sprężyć i zmierzyć, dopadnie przestrzeń wirtualna, toczy się batalie w pracy, udaje się na wakacje, chce się wyjść. Wszystkie to ogólne wskaźniki sytuacyjne zawierające w sobie rozpatrzenie modelowych – bardzo konkretnych – scenek, które faktycznie pojawiają się w naszej codzienności. Autorzy radzą między innymi co zrobić wówczas, gdy chcemy się pozbyć nudziarza, który męczy nas swoją obecnością, nie wiemy jak skutecznie przejąć pilota, sąsiad robi nieustanny remont, ma się pragnienie zabłyśnięcia genialną potrawą wbrew oczywistej nieumiejętności poruszania się w kuchni, dąży się do zostania wzorcowym rodzicem, stworzenia idealnej rodziny, na święta dostało się paskudny i niechciany prezent, nie ma się pomysłów na to, aby do kogoś zagadać lub podtrzymać kurtuazyjną rozmowę, jest się w szachu i trzeba opowiedzieć jak spędziło się weekend, pragnie się zaimponować kobiecie lub beznadziejne rozważa „gdzie ci faceci”, zastanawia jak się rozstać. Te i wiele innych sytuacji, po zapoznaniu się z tą książką nie będą wyglądać niczym przeszkoda nie do przeskoczenia czy problem nie do rozwiązania.

            Jak przystało na porządny poradnik, autorzy nie szczędzą szczegółów, obrazowych metafor i mocnych szczegółów, aby pokazać nam co robimy źle, musimy zmienić oraz wyjaśnić dlaczego jest tak, a nie inaczej. Dowodzą, iż dzisiaj w istocie można być szalonym na wiele sposób, przy czym to szaleństwo jest zbyt rzadko uświadamiane. Znacznie wygodniejsze byłoby raczej zwykłe niewzbudzanie skandali, niepowodowanie tego, że koledzy będą nas okrążać szerokim łukiem i nikt nie będzie miał akurat czasu na to, aby zjeść z nami drugie śniadanie czy wypić kawę. Cenne są naprawdę proste i konkretne rady, które każdy z nas może z powodzeniem zastosować, na przykład: nie nosić strojów sportowych, jeśli się nie ćwiczy lub nie ma odpowiedniej sylwetki, uważać z kolorem czarnym i jego nadmiarem, nie przesadzać ze wzorami na ubraniach i dodatkami, kontrolować odruch obrażania się, nie zarywać nocy, aby przekonać świat o istnieniu światowych spisków, kiedy coś się popsuje. Rady te pozwolą nam zrozumieć specyfikę otaczającego świata oraz pojąć jak możemy się do niego przystosować w zgodzie ze sobą samym.   

            Książka Moniki Piątkowskiej i Leszka Talko pod tytułem „Survival. Czyli jak zachować maniery w epoce fejsbuka” to być może ostatnia deska ratunku dla ludzi najbardziej zagubionych we współczesnym świecie, którzy mają trudności ze zdefiniowaniem własnej tożsamości i nadaniu swoim relacjom z otoczeniem pożądanego kształtu. Autorzy posługując się solidną dawną wiedzy, porządną ilością najnowszych opracowań między innymi z dziedziny psychologii oraz z humorem, który sprawia, że gorzka prawda o nas, jest nieco lepiej przyswajalna, pokazali nam źródła trudności przystosowania się do codzienności. Nie poprzestali jednak na tym, lecz dowiedli, że te problemy nie mogą stanowić barier dla naszego uczestnictwa w życiu społecznym. Ich pokonywanie oraz korzystanie z zasobów dzisiejszego świata powinno być przesłanką satysfakcji, a nie tylko i wyłącznie obiektem marzeń. Dla każdego, kto pragnie zmiany, chce poznać sztukę survivalu w XXI wieku, jest to lektura obowiązkowa.

Krzysztof Wróblewski

Książka jest dostępna na stronie Domu Wydawniczego PWN: http://www.dwpwn.pl/produkty/834/survival-czyli-jak–zachowac–maniery-w-epoce-fejsbuka

a.me.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *