Nie żyje Adam Hanuszkiewicz

– Dziś o godz. 14:30 w stołecznym szpitalu przy ul. Stępinskiej zmarł najwybitniejszy polski reżyser Adam Hanuszkiewicz – poinformował w serwisie społecznościowym przyjaciel artysty, warszawski radny Andrzej Golimont.

Pierwsze lata powojenne to występy w całym kraju: Rzeszowie, Krakowie, Warszawie, Jeleniej Górze, Łodzi, Poznaniu. To w tym ostatnim, w 1951 roku, wyreżyserował swoją pierwszą sztukę: „Niespokojna starość” Leonida Rachmanowa. Cztery lata później współuczestniczy w powstawaniu teatru telewizyjnego, którego w latach 57-63 był redaktorem naczelnym.

W tym czasie był już (od 1956 do 1968) dyrektorem Teatru Powszechnego, dla którego wyreżyserował wiele ze swoich najgłośniejszych dzieł. Były to m.in.: „Wesele” Wyspiańskiego, „Zbrodnia i kara” Dostojewskiego, czy „Przedwiośnie” Żeromskiego.

Do jego najbardziej znanych adaptacji należą: „Wesele”, „Zbrodnia i kara” i „Wyzwolenie” w Teatrze Powszechnym, „Ksiądz Marek” w Dramatycznym oraz „Dziady” i „Balladyna” w Narodowym. To właśnie „Balladyna”, którą wyreżyserował w 1974 roku, weszła do historii polskiego teatru. Reżyser zaskoczył widzów oryginalnymi, jak na tamte czasy, efektami, między innymi posadził Goplanę na japońskim motocyklu. 

Na dorobek artysty składają się też role filmowe, między innymi „Zuzanna i chłopcy”, „Spóźnieni przechodnie” oraz teatralne, jak: Hamlet, Don Juan, Prospero w „Burzy” i Tytus w „Berenice”.

za: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/492660,Zmarl-rezyser-teatralny-Adam-Hanuszkiewicz

a.me.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Nie żyje Adam Hanuszkiewicz”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *