Nowe plany ministra Gowina. Zmiany w wojskowych sądach

Resort sprawiedliwości chce zlikwidować „anachroniczne sądy wojskowe”. W ministerstwie działa specjalny zespół, który przygotowuje reformę. Sędziów będzie mniej, bo armia staje się mniejsza.

W początkach stycznia liczba sędziów wojskowych w sądach garnizonowych ma zmniejszyć się o 25 osób – sędziów sądów wojskowych będzie 58. Przepisy są na końcowym etapie przygotowań. Resort sprawiedliwości opracowuje też plan reorganizacji wojskowego sądownictwa.W Ministerstwie Sprawiedliwości został powołany zespół, który ma przeanalizować możliwość reorganizacji sądów i prokuratur wojskowych - poinformował PAP wiceminister sprawiedliwości Piotr Kluz. Dodał, że prace prowadzone są w porozumieniu z Prokuraturą Generalną.

Dyskusja prawników na temat potrzeby odrębnego powszechnego i wojskowego wymiaru sprawiedliwości toczy się od kilku lat. Problem został wywołany m.in. w związku z przeprowadzonym programem profesjonalizacji i zmniejszenia liczebności polskiej armii. Sformułowane trzy lata temu wytyczne określiły liczebność wojska na 100 tys. żołnierzy zawodowych i docelowo 20 tys. w Narodowych Siłach Rezerwowych. Od jesieni w Prokuraturze Generalnej trwają już prace nad przygotowaniem zmian dotyczących prokuratury wojskowej.

http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/373320,resort-sprawiedliwosci-planuje-reorganizacje-sadownictwa-wojskowego.html 

-asd

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Nowe plany ministra Gowina. Zmiany w wojskowych sądach”

  1. Niech minister Gowin popracuje wreszcie nad łatwiejszym dostępem do broni – oczywiście dla normalnych ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *