Obchody ku czci św. Gabriela Zabłudowskiego

Święte Dziecię Gabrielu, ty za Przebitego za nas przez złych judejczyków okrutnie, tak że przez nich byłeś przekłuty w żebra i za Wykrwawionego za nas całe ciało na wykrwawienie i straszliwe rany oddałeś, teraz zaś ku sławie wiecznej z Nim zamieszkałeś. Wspomnij i o nas, błagamy cię, czczących tu pamięć twoją, prosząc dla nas o zdrowie i zbawienie dusz naszych”.

troparion, głos 5.

Kult świętego jest żywy na terenach polskiej autokefalii oraz Patriarchatu Moskiewskiego (zwłaszcza na Białorusi). Św. Gabriel jest patronem Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce, a także chyba najgorliwiej czczonym spośród świętych urodzonych na obecnych ziemiach polskich. I w tej roli ma on szczególne znaczenie dla kształtowania polskiego prawosławia.

Podczas ubiegłorocznej wizyty Jego Świętobliwości Patriarchy Cyryla – przebywając w Białymstoku oddał on szczególną cześć relikwiom świętego – oraz modlił się pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, tym samym symbolicznie pochylając się nad dwom męczennikami za wiarę, zamordowanymi przez Żydów i komunistów. Akt ten wywołał protesty środowisk żydowskich w Rosji, odrzucone jednak przez Cerkiew, w której kult ofiar mordów rytualnych jest wciąż żywy i ugruntowany, w przeciwieństwie do utraty wiary i zawstydzenia prawdą objawianych przez hierarchów katolickich. Także występujące do niedawna podobne tendencje wśród duchowieństwa prawosławne – obecnie wydają się w odwrocie.

Przeniesienie relikwii św. Gabriela z Grodna do Białegostoku 22 września 1992 możliwe było dzięki staraniom ówczesnego arcybiskupa białostockiego i gdańskiego Sawy, obecnie metropolity Warszawy i całej Polski. Nabożeństwu całonocnego czuwania oraz niedzielnej Boskiej Liturgii przewodniczył arcybiskup lubelsko-chełmski Abel. W nabożeństwach uczestniczyli abp Jakub, bp Grzegorz oraz biskup Recife Ambroży. Następnie odbyła się uroczysta procesja wokół katedry, podczas której niesione były relikwie św. Męczennika Gabriela. Od dwudziestu jeden lat co wtorek w katedrze odprawiane jest też specjalne nabożeństwo – akatyst ku czci świętego.

O ponadczasowym znaczeniu kultu św. Gabriela tak przed 11 laty mówił metropolita Sawa: „Dziś słyszeliśmy Ewangelię, którą zwykle czyta się w każdy wtorek przy relikwiach męczennika Gabriela, o tym, że nadejdzie czas, kiedy ten, kto was zabije, będzie myślał, że służy Bogu. Te słowa Jezus skierował do uczniów. Były one aktualne i w siedemnastym wieku – zabijający Gabriela myślał wtedy, że w ten sposób służy Stwórcy. Takich momentów w historii Cerkwi było wiele – kiedy unia chciała zniszczyć święte prawosławie na naszych ziemiach, kiedy w XX wieku burzono nasze świątynie i palono naszych ludzi. Wówczas ludzie, nazywający siebie chrześcijanami, też myśleli, że służą Bogu. Również ateizm, niszcząc cerkwie i monastery, zabijając biskupów i duchownych, czynił te akty oczekując chwały”.

(karo)

Bliżej zainteresowani żywotem świętego a także historią jego kultu – mogą sięgnąć po broszurę Aleksandra Katricza, dostępną także w internecie:

http://www.archiwumetnograficzne.edu.pl/downloads/gabriel.pdf

fot: http://www.cerkiew.pl

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *