Ofensywa Boko Haram

Jak podaje BBC, organizacja Boko Haram przejęła kontrolę nad kolejnym miastem w Nigerii. Natomiast lider tejże formacji, Abubakar Shekau na obszarach kontrolowanych ogłosił powstanie kalifatu.

            Islamskie ugrupowanie o charakterze zbrojnym miało zdobyć kluczowe miasto Michika w północno-wschodniej Nigerii. Głównym celem Boko Haram jest utworzenie państwa islamskiego w miejsce dzisiejszej Nigerii. Dotychczasowa taktyka „uderz i uciekaj” została zastąpiona przez działania zmierzające do zajęcia określonego terytorium i utrzymania go. Ostatnie sugestie międzynarodowej prasy o niedofinansowaniu nigeryjskiej armii i doniesienia o buntach, dezercjach a także odmowach walki z bojownikami okazują się prawdą. Jak donosi BBC, wielu mieszkańców Michika, po tym jak usłyszeli strzały, miało uciekać na tereny trudno dostępne w buszu. Nigeryjski rząd wezwał obywateli, by ci nie tracili nadziei a armię zobligował do obrony terytorialnej integralności. Rzecznik sił zbrojnych zapewnił, że wojsko wkrótce przejdzie do ofensywy a symbolem tego miały być naloty na bazy Boko Haram koło Kawuri w ostatni weekend i zabicie 50 bojowników.

            Pod koniec sierpnia 2014 r. Abubakar Shekau, którego uznaje się za lidera Boko Haram ogłosił na obszarach kontrolowanych powstanie kalifatu, czyli państwa islamskiego – miało to miejsce po zdobyciu miasta Gwoza na granicy Nigerii z Kamerunem. Wtedy podstawą nowego tworu politycznego miał być nigeryjski stan Borno, w którym pozycja wspomnianej organizacji jest największa. Jednakże atak i przejęcie miasta Michika, które jest ważnym centrum handlowym położonym przy granicy z Kamerunem sugeruje, że Boko Haram chce wzmocnić swoją obecność również w stanie Adamawa. Trzecim stanem, w którym wspomniana formacja działa to Yobe. Inną kwestią jest, że stolica stanu Borno, Maiduguri, wciąż jest w rękach nigeryjskich władz. Przesunięcie linii frontu z północnego-wschodu Nigerii, bardziej na wschód (wydłużenie linii frontu) może sugerować, że Boko Haram chce część wojsk Nigerii związać walką po to by przeprowadzić bezpośredni atak na Maiduguri. Zajęcie stolicy stanu Borno byłoby olbrzymim sukcesem.

            Sama sytuacja w Maiduguri jest trudna. O ile miasto pozostało w rękach oficjalnych władz, o tyle wioski na około miasta są kontrolowane przez Boko Haram. Mówi się wprost o sytuacji oblężenia. Wielu mieszkańców okolicznych wiosek i małych miasteczek uciekło do stolicy stanu Borno. Wg Bilikisu Babangida, dziennikarza BBC Hausa Service’s, w samym mieście może teraz przebywać nawet 2 miliony osób. Upadek Michika wzmaga strach wśród obywateli i rośnie panika.

            O nowej ofensywie Boko Haram miał już świadczyć fakt zdobycia miast Gulak i Madagali na pograniczu Borno i Adamawa, dnia 4 września 2014 r. Zajęcie Michika miało mieć miejsce 3 dni później. Bojowicy Boko Haram mieli przyjechać w kolumnie pojazdów. Nigeryjska armia miała wysłać siły powietrzne co spowodowało tylko schronienie się członków wspomnianej organizacji w budynkach. Wielu z nich miało na sobie mundury nigeryjskiej armii. Ogień przez bojowników został otworzony tylko po to by wywołać chaos i w ten sposób uniemożliwić wykorzystanie przez nigeryjskie władze sił powietrznych – możliwość trafienia cywili. Należy w tym miejscu podkreślić, że w stanach Borno, Adamawa i Yobe od ponad roku trwa stan wyjątkowy ogłoszony przez prezydenta państwa Goodlucka Jonathana.

            Wydaje się, że władze Nigerii dostrzegły niebezpieczeństwo utraty Maiduguri. Jak podaje agencja Reutera by do tego nie dopuścić armia miała odbić miasto Bama i blokuje teraz drogi dojazdowe do stolicy stanu Borno. Natomiast prezydent Jonathan ma prowadzić rozmowy z władzami Czadu o wspólnym froncie walki z bojownikami. Wg władz Nigerii na chwilę obecną Maiduguri ma być bezpieczne pomimo utraty Michika w stanie Adamawa, które wzbudziło wśród mieszkańców strach. Jednocześnie w oficjalnych wypowiedziach podkreśla się, że Boko Haram w ostatnich wydarzeniach wzoruje się na Państwie Islamskim (Islamic State IS) z Syrii i Iraku, i chce osiągnąć podobny sukces.

            Sytuacja w stanie Adamwa ma być trudniejsza i na razie wydaje się, że nigeryjska armia nie spróbuje odbić Michika. Miała tylko ustawić blokady wokół miasta Mubi i w ten sposób blokować ewentualny dalszy postęp działań bojowników z Boko Haram. Mieszkańcy stanu Adamawa mają obecnie uciekać do stolicy Yola lub do miasta Gombe w stanie Gombe.

            Natomiast prezydent Goodluck Jonathan przeprowadził rozmowy z prezydentem Idriss Deby w celu wspólnej walki z Boko Haram. Elementem tego ma być wymiana informacji wywiadowczych oraz wspólne patrole graniczne. Do współpracy mają zostać zaproszone takie państwa jak Kamerun i Niger.

Organizacja Boko Haram została założona w 2002 r. a na jej czele stoi Abubakar Shekau. Sama nazwa w języku hausa znaczy: zachodnia edukacja jest zakazana – pojawiają się też inne tłumaczenia. Od 2009 r. głównym celem organizacji jest stworzenie państwa islamskiego. Oblicza się, że w wyniku działań Boko Haram mogło zginąć kilka tysięcy osób a około 3 milionów dotkniętych różnego rodzaju niedogodnościami. Od 2013 r. Stany Zjednoczone traktują wspomnianą grupę jak organizacje terrorystyczną.

Nigeria podzielona jest na 36 stanów oraz jedno Federalne Terytorium Społeczne Abuja/Abudża (j. ang./ j. pol.). Nazwy stanów i ich stolic (w nawiasach) brzmią następująco: Abia (Umuahia); Adamawa (Yola); Akwa Ibom (Uyo); Anambra (Awka); Bauchi (Bauchi); Bayelsa (Yenagoa); Benue (Makurdi); Borno (Maiduguri); Cross River (Calabar); Delta (Asaba); Ebonyi (Abakaliki); Edo (Benin City); Ekiti (Ado-Ekiti); Enugu (Enugu); Gombe (Gombe); Imo (Owerri); Jigawa (Dutse); Kaduna (Kaduna); Kano (Kano); Katsina (Katsina); Kebbi (Birnin Kebbi); Kogi (Lokoja); Kwara (Ilorin); Lagos (Ikeja); Nassarawa (Lafia); Niger (Minna); Ogun (Abeokuta); Ondo (Akure); Osun (Oshogbo); Oyo (Ibadan); Plateau (Jos); Rivers (Port Harcourt); Sokoto (Sokoto); Taraba (Jalingo); Yobe (Damaturu); Zamfara (Gusau). Prawo szariatu obowiązuje w 12 stanach północnych Nigerii z 36 obecnie istniejących. Są to: Zamfara, Kano, Sokoto, Katsina, Bauchi, Borno, Jigawa, Kebbi, Yobe, Kaduna, Niger i Gombe.

Liczbę ludności w Nigerii oblicza się na 177 155 754 według szacunków za czerwiec 2014 r. Podział religijny w tymże państwie nie jest do końca sprecyzowany choć dwie religie dominują: Chrześcijaństwo oraz Islam. Według CIA Factbook: Islam 50%, Chrześcijaństwo 40%, lokalne wierzenia 10%; według Joshua Project: Islam 43,4%, Chrześcijaństwo 50,4%, lokalne wierzenia 5,9%; według Nigeria Business File: Islam 50,4%, Chrześcijaństwo 48,2%, lokalne wierzenia 1,4%. Podział etniczny jest bardzo duży i obejmuje od 250 do 529 wspólnot etnicznych. Do najważniejszych zalicza się: Hausa i Fulani 29%, Yoruba/Joruba 21%, Igbo (Ibo) 18%, Ijaw 10%, Kanuri 4%, Ibibio 3.5%, Tiv 2.5% – CIA Factbook.

Źródło: Nigeria’s Boko Haram 'seize’ Michika in Adamawa state, 8 wrzesień 2014, http://www.bbc.com/news/world-africa-29110663, [dostęp dn. 09.09.2014]; F. Onuah, Nigeria says retakes Bama, blocks Boko Haram move on Borno state capital, 8 wrzesień 2014, http://uk.reuters.com/article/2014/09/08/nigeria-violence-idUKL5N0R92RX20140908?feedType=RSS&feedName=rbssEnergyNews, [dostęp dn. 09.09.2014]; C. Milmo, T. Witherow, Boko Haram wants to set up African caliphate, ISIS offers advice on strategy, 9 wrzesień 2014, http://timesofindia.indiatimes.com/world/rest-of-world/Boko-Haram-wants-to-set-up-African-caliphate-ISIS-offers-advice-on-strategy/articleshow/42080920.cms, [dostęp dn. 09.09.2014]; Administrative and Political Map of Nigeria, http://www.nationsonline.org/oneworld/map/nigeria_map2.htm, [dostęp dn. 28.07.2014]; Country: Nigeria, http://joshuaproject.net/countries/NI, [dostęp dn. 28.07.2014]; Religion, https://www.nigeriabusinessfile.com/information/people/religion, [dostęp dn. 28.07.2014]; Nigeria CIA The World Factbook, https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/ni.html, [dostęp dn. 28.07.2014].

dr Krystian Chołaszczyński

/ame/

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *