Ogólnopolskie Obchody 330 rocznicy Wiktorii Wiedeńskiej

Informujemy, że TVP Historia objęła patronatem Ogólnopolskie Obchody 330 rocznicy Wiktorii Wiedeńskiej. Serdecznie polecamy zapoznanie się z inicjatywą!

Rok 2013 jest szczególny dla historii Polski i Europy Nowożytnej. Otóż dokładnie 330 lat temu, Armia Rzeczypospolitej, z królem Janem III Sobieskim na czele, odparła spod murów Wiednia islamskie wojska Imperium Osmańskiego, obroniła Europę, Cywilizację Łacińską, wpisała się do panteonu wielkich zwycięzców Starego Kontynentu, zaś naszej Ojczyźnie i Królowi – zapewniła zaszczytny tytuł ,,Obrońcy Wiary’’.

Podlaska Chorągiew Husarska zainicjowała godne, Ogólnopolskie Obchody 330 rocznicy Wiktorii Wiedeńskiej, które zainaugurowane zostały 23 VI w Białymstoku. W czasie III już Dnia Tradycji Rzeczypospolitej, oczom mieszkańcom Podlasia ukazał się kunszt pieszej Chorągwi Komputowej im. Stefana Czarnieckiego, a nade wszystko – Podlaskiej oraz Gniewskiej Husarii. Wydarzenie zostało szeroko zrelacjonowane w lokalnych mediach.

Kolejnym przystankiem na husarskim szlaku, będzie Pułtusk. Już 27 lipca, mieszkańcy miasta będą mieli okazję podziwiać Wojska Rzeczypospolitej w czasie uroczystej Mszy Świętej w Bazylice, a także rozmaitych pokazów w Domu Polonii. I Dzień Tradycji Rzeczypospolitej w Pułtusku zwieńczy banderia konna ulicami miasta. Gospodarzem wydarzenia będzie Wspólnota Polska. Szczegóły imprezy można przeczytać na stronie www.wieden330.pl

Perłą w koronie Obchodów, będzie organizowany 24 sierpnia I Dzień Rzeczypospolitej w Krakowie, który zainicjuje Rajd Konny Szlakiem Króla Jana III Sobieskiego, z Krakowa do Wiednia. Organizatorzy przemierzą ponad pół tysiąca kilometrów konno, w zbrojach oraz strojach historycznych, by w dniach 7-8 września stanąć w dumnej warcie na wiedeńskim Kahlenbergu, wzgórzu będącym świadkiem jednej z najświetniejszych szarży kawaleryjskich w dziejach Świata, w wykonaniu polskich chorągwi husarskich.

Zwieńczeniem Obchodów będzie piknik historyczny w Wilanowie 14-15 września, w czasie którego ku chwale zwycięzców odbędzie się uroczysta parada husarska do Pałacu Królewskiego.

Dokładne terminy, szczegóły oraz ewentualne zmiany będą na bieżąco publikowane na stronie www.wedien330.pl na którą serdecznie zapraszamy. Ciągle istnieje również możliwość wsparcia inicjatywy, szczegóły również znajdują się na stronie internetowej.

Oddajmy należny hołd naszym wielkim przodkom, Obrońcom Wiary, Europy oraz silnej Rzeczypospolitej!

Adam Andruszkiewicz

Biuro Promocji

www.wieden330.pl

a.me.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Ogólnopolskie Obchody 330 rocznicy Wiktorii Wiedeńskiej”

  1. Oj, a co z chorągwia Kara Mustafy? Poza tym, jak PT Organizatorzy zmierzą się z zarzutem ksenofobii, nacjonalizmu i religijnego fundamentalizmu? Czy PT Organizatorzy nie wiedzą, że Turcy pod Wiedniem mieli jak najbardziej pokojowe zamiary, w przeciwieństwie do obecnego Iranu, Syrii i Hezbollahu? Czy Kara Mustafa głosił hasła antyizraelskie i antylichwiarskie? Sami wiecie, że nie, więc cmoknijcie się w Koran, zakąście kremówką i dajcie sobie spokój z antyislamskim rewanżyzmem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *