Oświadczenie Redakcji konserwatyzm.pl w sprawie rażącego braku rzetelności dziennikarskiej portalu Tomasza Lisa

Opublikowany na konserwatyzm.pl, w dniu 13.07.br., wywiad z Tadkiem (https://konserwatyzm.pl/artykul/4822/wywiad-konserwatyzmpl-z-tadkiem-z-krakowskiej-firmy-nt-patri) – raperem z krakowskiej Firmy spotkał się z ogromnym zainteresowaniem naszych Czytelników. Wywiad tego samego dnia, w skróconej formie i opatrzony redakcyjnymi komentarzami zamieścił portal wpolityce.pl (http://wpolityce.pl/artykuly/32284-mamy-wszechobecny-konsumpcjonizm-i-ignorancje-ludzie-sa-szkoleni-na-nieswiadomych-oportunistow) podając na samym końcu źródło. Natomiast w dniu dzisiejszym na portalu Tomasza Lisa (www.natemat.pl) ukazał się artykuł, pod którym podpisał się Jakub Noch (http://natemat.pl/23261,nawoluja-by-jeb-c-policje-a-prawica-robi-z-nich-nowych-idoli), dla którego powstania wyraźną inspiracją był wspomniany wywiad. Tekst ten dowodzi, że niektóre osoby aspirujące do bycia dziennikarzami mają problem z czytaniem ze zrozumieniem, a w dodatku są na tyle leniwi by dotrzeć do tekstu źródłowego i dokonać samodzielnej hermeneutyki.

Wspomniany artykuł zawiera nieścisłości, które wymagają sprostowania:

1/ Wywiad został przeprowadzony dla portalu www.konserwatyzm.pl, a fakt, że później ukazał się na łamach www.wpolityce.pl odbyło się bez wiedzy zarówno przeprowadzającego wywiad, jak i samego Tadka. Rzetelność dziennikarska nakazuje dotrzeć do źródła i przeczytać o tym, o czym ma zamiar się napisać artykuł.

2/ Pan Jakub Noch napisał: Drzwiami uchylonymi przez prawicę przesłanie krakowskich artystów wdziera się z podziemia właściwie do mainstreamu.

Doprawdy trudno nam dociec na jakiej podstawie szanowny Autor wyciąga takie wnioski. Celem wywiadu nie było wprowadzanie nikogo do mainstreamu ani tym bardziej do mainstreamu prawicowego czy też uczynienie kogokolwiek, jak tego chce Pan Jakub Noch, idolem, lecz jedynie ukazanie Czytelnikom, że muzyka popularna (a do takiej zalicza się rap) może być nośnikiem przekazu wartości tak bliskich sercu każdego konserwatysty, jak: wspólnota, poszanowanie historii, poświęcenie się dla tzw. „wyższych ideałów” oraz patriotyzm. Przy tym chcieliśmy zadać kłam stereotypowi hip-hopowca kojarzonego z marginesem społecznym.

3/ Dziwi fakt, że Jakub Noch nie odniósł się ani słowem do treści wywiadu, przyczyn zainteresowania się przez polskich hip-hopowców rodzimą historią, do lektur i do samej solowej twórczości Tadka. Za to Autor, z zainteresowaniem godnym jurnalisty prasy brukowej, ekscytuje się przeszłością wybranych osób związanych z zespołem Firma. Nie taki był cel tego wywiadu (zob. pkt. 2) i nie jest naszym zadaniem rozliczania kogokolwiek z błędów młodości. Dziwi nas fakt, że Autor nie wspomniał o zaangażowaniu Tadka i jego kolegów w bezinteresowną pomoc krakowskiemu hospicjum dla dzieci czy udziałowi w warsztatach terapeutycznych w zakładzie poprawczym w Laskowcu.

4/ Autor dopuścił się manipulacji dokonując wtrętu o Radiu Maryja, co miałoby sugerować  odbiorcy, że słuchanie nagrań Tadka czy też Firmy ma prowadzić wprost do słuchania toruńskiej radiostacji czy też popierania PiSu. Również za formę manipulacji uważamy przywołanie, w rzeczonym tekście, zespołu Sabaton i sugerowanie, że jest on jakoś szczególnie popularny wśród członków Obozu Narodowo-Radykalnego.

Od portalu Tomasza Lisa oczekujemy dziennikarskiej rzetelności, a panu Jakubowi dedykujemy te słowa:

Do czego dziś namawiam w moim solowym krążku,

zamiast pudła TVN poczytaj lepiej książkę (…)

Plotek i medialnych bredni nie daj sobie wmówić,

codziennie się rozwijaj i nie daj się ogłupić,

atakowi propagandy stawiaj czoło dzielnie,

nie daj sobą sterować i myśl samodzielnie.

Drużyna Mistrzów, „Myśl samodzielnie” http://www.youtube.com/watch?v=_wblN95dmDM&feature=relmfu

Redakcja portalu myśli konserwatywnej www.konserwatyzm.pl

a.me.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Oświadczenie Redakcji konserwatyzm.pl w sprawie rażącego braku rzetelności dziennikarskiej portalu Tomasza Lisa”

  1. Doskonale oswiadczenie, nic dodac nic ujac. ps.Natomiast w redakcji portalu wpolityce.pl jest p.Lukasz Adamski….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *