Pasierb Roberta Mugabe skazany

Pasierb prezydenta Mugabe, Russell Goreraza, jest najstarszym synem Grace Mugabe i urodził się w czasie, gdy była ona związana ze swoim pierwszym mężem. Według sądu miał on pobić innego mężczyznę w swoim samochodzie, który na skutek obrażeń zmarł. Nie ujawniono personaliów zmarłego. Wspomniane wydarzenia miały mieć miejsce w lutym 2015 r. Sędzia zdecydował się nałożyć najniższą karę ze względu na skruchę jaką wykazywał się oskarżony oraz fakt, że wcześniej nie miał on żadnych problemów z prawem.

Według znawców sytuacji w Zimbabwe, tak niski wyrok jest rzadkością. Zazwyczaj za nieumyślne spowodowanie śmierci oskarżeni słyszeli wyrok dwóch lat więzienia z możliwością zawieszenia kary na okres próbny. Fakt, że pasierb prezydenta otrzymał tylko grzywnę może sugerować, iż doszło do nacisków ze strony władzy wykonawczej. Zgodnie z prawem Zimbabwe, wysokość kary w całości zależy od sędziego. W procesie nie uczestniczyła pierwsza dama i matka oskarżonego jednocześnie. Po ogłoszeniu wyroku Goreraza pozostał jakiś czas w areszcie, z którego wyszedł, gdy dziennikarze odjechali. Ewidentnie unikał kamer.

Skazany Russell Goreraza jest najstarszym synem Grace Mugabe z jej pierwszym mężem Stanley’em Goreraza, który był wieloletnim attache wojskowym w misjach dyplomatycznych. Do tej pory nie angażował się politycznie. Skupiał się na prowadzeniu interesów górniczych i rolniczych. Prezydent Mugabe ożenił się z Grace w 1996 r. i ma z nią trójkę dzieci.

Od ponad 35 lat Republiką Zimbabwe rządzi Robert Gabriel Mugabe. Po uzyskaniu niepodległości przez ten afrykański kraj w 1980 r. od Wielkiej Brytanii, Mugabe był najpierw premierem, a od 1987 r. prezydentem. Obecnie ma on 91 lat a w 2013 r. wygrał piąte z kolei wybory na najwyższy urząd państwowy (1990 r.; 1996 r.; 2002 r.; 2008 r.; 2013 r.). Od początku niepodległego bytu Zimbabwe władzę dzierży jedna partia o nazwie Afrykański Narodowy Związek Zimbabwe – Front Patriotyczny (Zimbabwe African National Union – Patriotic Front ZANU-PF).

W ostatnim czasie Grace Mugabe zaktywizowała się politycznie i już pojawiają się sugestie, że może być naturalnym następcą swojego męża, gdyby ona zmarł. Została wybraną krajowym sekretarzem Ligi Kobiet, która jest jednym z organów rządzącej od 1980 r. partii ZANU-PF. Pierwsza dama jest znana ze swego zamiłowania do luksusowego życia. Inną kwestią ma być bardzo cięty język pierwszej damy, co nieraz już szkodziło jej mężowi i samej partii. Najbardziej znanym skandalem z jej udziałem, miało być publiczne oskarżenie lokalnych uzdrowicieli o szukanie złota na jej farmie – miało to być w trakcie rytualnej uroczystości. Inną kwestią jest jej opinia, że wszystkim gwałcicielom należy ścinać głowy. W związku z tym, pojawiają się w ZANU-PF głosy, że Grace Mugabe może wejść do polityki, „byle się tylko zamknęła dla jej dobra i jej męża” (shut up for her sake and her husband’s) – Bulawayo 24 News.

Krystian Chołaszczyński

Źródło: Grace Mugabe divides Zanu-PF, 14 sierpień 2014, http://www.bulawayo24.com/index-id-news-sc-national-byo-51982.html, [dostęp dn. 17.08.2014]; Robert Mugabe’s stepson fined for manslaughter in Zimbabwe, 5 czerwiec 2015, http://www.bbc.com/news/world-africa-33021633, [dostęp dn. 07.06.2015]. 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *