Patrick deWitt „Bracia Sisters”

Patrick deWitt, Bracia Sisters, tłum. Paweł Schreiber, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2013, ss. 334

Wyczekiwana przez czytelników – tym niecierpliwiej, że na świecie okazała się wielokrotnie nagrodzonym bestsellerem – książka autorstwa uznanego pisarza Patricka deWitta, pod tytułem – skądinąd niezwykle tajemniczym, zaskakującym i nasuwającym liczne skojarzenia – „Bracia Sisters” nareszcie ukazała się w Polsce. Zawdzięczamy to Wydawnictwu Czarne, które wydało ją w ramach doskonałej serii wydawniczej – w której każdy z nas z pewnością znajdzie dla siebie jakąś perełkę – „Proza Świata”. Najpierw jednak przyjrzyjmy się bliżej najnowszej z perełek…

            „Bracia Sisters” to pełna humoru, pastiszu, groteski, napięcia, absurdu opowieść o niezwykłych braciach – takich, o jakich dzisiaj już raczej trudno. Ale może wcale nie? Odbiorca doznaje tego wszystkiego – zwłaszcza humoru i groteski – właściwie od razu – praktycznie bezpośrednio po odczytaniu tytułu. Kolejne słowa, zdania nie zawodzą. Wszystko się wszak w tej książce dzieje! Niemal natychmiast i bardzo szybko. Nadążyć za postaciami to rewelacyjne wyzwanie dla czytelnika – tym cenniejsze, że dzieł tego typu jest coraz mniej. Zazwyczaj bowiem autorzy nie wierzą w inteligencję odbiorcy, nie przewidują jego oczekiwań. W przypadku Patricka deWitta jest całkiem na odwrót. W jego książce w ogóle wiele jest całkiem na odwrót – i z tego między innymi powodu warto ją przeczytać.

            Eli i Charlie Sisters – postacie wielowymiarowe, dobrze skonstruowane – żyją w czasach gorączki złota, mianowicie czytelnik poznaje je w roku 1851, w Oregon City. Pewnego razu zostają wysłani z misją zabicia wroga swojego szefa – poszukiwacza złota, wytrawnego czytelnika naukowych książek matematycznych, niejakiego Hermana Kermita Warma, do Kalifornii. Po drodze czeka ich wiele przygód i prób – a wszystko w kontekście miasteczek zachodnich stanów, Dzikiego Zachodu. Czytelnik zyskuje spojrzenie na fascynujące charaktery, z którymi zetknęli się w czasie swojej wyprawy bracia. Czy bohaterowie zrealizują swój cel? Jaką rolę w ich podróży spełniły napotkane postacie? Co wniosły do ich życia? Aby poznać odpowiedzi na te i inne pytania, warto sięgnąć po tą świetną powieść.

            Dzieło to z pewnością zachwyci miłośników twórczości Cormaca McCarthy’ego oraz braci Joela i Ethana Coenów. A to z uwagi nie tylko na scenerię, genialne postacie i przemyślaną fabułę. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, że dla Patricka deWitta niebagatelną rolę spełnia przekazanie głębszego sensu wszystkich – nawet z pozoru błahych – uczynków człowieka. Usiłuje on – z powodzeniem zresztą – dokonać gloryfikacji wartości i jednocześnie degraduje ludzi ułomnych pod względem moralnym. Wszystko jest czarne lub białe, nie ma miejsca na szarość – u niego jest wszak jak w klasycznym westernie. Wyróżnia ją z pewnością nieprzewidywalność autora. Na przykład po ważnej konwersacji następuje stwierdzenie: „A kurwy, jak koty, krążyły za naszymi plecami po salonie…”. Ta wbrew pozorom lakoniczna wzmianka ma głęboką treść. O tym jednak, trzeba i warto przekonać się samemu – zaskoczenie gwarantowane.

            U Patricka deWitta nie ma też ludzi, którzy nie posiadają znaczenia dla pracy wykonywanej przez braci Sisters. Metaforyczny sens relacji interpersonalnych – doskonale ukazanych w książce – może stanowić właściwą przesłankę refleksji nad naszą codziennością, postępowaniem i moralnością. To szczególnie ważne i widoczne praktycznie od pierwszych stron powieści – kiedy bracia dowiadują się o treści kolejnego zlecenia…

            Dla wszystkich, których zaintrygowały pytania nasuwające się w związku z tytułem czy treścią powieści, ale nie mających czasu na zakup papierowej – tradycyjnej wersji książki Wydawnictwo Czarne przygotowało ją również w formie e-booka w formatach: PDF, EPUB oraz MOBI. To duże ułatwienie i okazja poznania tego arcydzieła literatury światowej. Dzieło autorstwa Patricka deWitta pod tytułem „Bracia Sisters” jest wszak godna polecenia każdemu czytelnikowi, który po pierwsze ceni dobrą prozę, a po drugie nie lubi się nudzić i chce być przez pisarzy zaskakiwany. Odbiorcy formułującego takie oczekiwania publikacja ta z pewnością nie zawiedzie.

Krzysztof Wróblewski

Książka jest dostępna na stronie Wydawnictwa Czarne: http://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/bracia-sisters

a.me.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *