Pierwsza sejmowa inicjatywa Ruchu Odparcia Palikota: w obronie życia

ZGŁOSIMY POWTÓRNIE MORATORIUM NA MROŻENIE LUDZKICH EMBRIONÓW

październik 17, 2011

Projekt moratorium na mrożenie ludzkich embrionów przygotowany przez osoby związane z obecnym Ruchem Odparcia Palikota podpisałem w poprzedniej kadencji i to samo uczynię teraz. Nie wszedł on pod obrady, ale był jednym z argumentów, by Sejm pod koniec kadencji zaniechał prac nad bardzo złymi, lewackimi rozwiązaniami. Także w tej kadencji trzeba dla tej inicjatywy zdobyć poparcie ponadpartyjne.

Moratorium to poszukiwanie wspólnego mianownika, zgody co do poglądów, które podziela sejmowa większość: mrożenie ludzkich embrionów jest działaniem skrajnie nieetycznym.

Złożenie projektu tylko co do moratorium jest inną filozofią ustawodawczą niż ta, którą realizowano w poprzedniej kadencji. Wówczas powstało bardzo wiele, bardzo skomplikowanych projektów i było z góry wiadomo, że znalezienie większości dla któregokolwiek z nich będzie niemożliwością.

Teraz proponujemy działanie odwrotne. Zgódźmy się najpierw co do tego, co nas łączy, a potem poszukujmy sposobów rozwiązania zagadnień najtrudniejszych – np. moralnej oceny samego zapłodnienia pozaustrojowego.

Ten pragmatyczny sposób myślenia ma bardzo konkretny wymiar. Każdego dnia do ciekłego azotu trafiają kolejne ludzkie istnienia. Ich los jest niepewny. Jeżeli zapobiegniemy temu złu, możemy się przez kolejne dwa, trzy lata pracować nad tą trudną tematyką. Jeżeli będziemy chcieli przełknąć tę sprawę od razu w całości, w ciągu kilku lat naszej pracy dziesiątki, setki tysięcy embrionów mogą jeszcze znaleźć się w tragicznej sytuacji zamrożenia.

Pozdrawiam,

Kazimierz Jaworski
Senator RP

Komentarz od Redakcji: Przypominamy, że na naszym portalu wspieraliśmy Kazimierza Jaworskiego w wyborach. Cieszymy się, że możemy teraz liczyć na wsparcie i że nie zapomniał o nas dzień po elekcji.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Pierwsza sejmowa inicjatywa Ruchu Odparcia Palikota: w obronie życia”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *