Pochod za samostatné Slovensko – relacja Brygady Górnośląskiej ONR

16 marca w Bratysławie odbył się Marsz za niezależną Słowacją (Pochod za samostatné Slovensko). Manifestacja ta odwołuje się do rocznicy utworzenia Pierwszej Republiki Słowacji w 1939 roku. Wyrażono również sprzeciw wobec Unii Europejskiej.

Działacze Brygady Górnośląskiej Obozu Narodowo-Radykalnego odpowiedzieli na zaproszenie słowackich narodowców i zjawili się w Bratysławie, do stolicy Słowacji przyjechali, także Węgrzy oraz Czesi.

 Wsparcie to zostało ciepło przyjęte przez Słowaków. W manifestacji wzięło udział ponad 400 osób, w tym działacze Slovenská pospolitosť oraz Akčná Skupina Vzdor Kysuce.

 Po przemówieniu na placu Hodży, gdzie organizatorzy podziękowali za obecność i wsparcie z Polski, uformowano kolumnę otoczoną transparentami m.in.: o treści “Chcemy niezależnej Słowacji” oraz licznymi, powiewającymi słowackimi i organizacyjnymi flagami.

Demonstracja ruszyła na cmentarz Martiński, celem złożenia kwiatów i zapalenia zniczy na grobie twórcy niepodległej Słowacji Jozefa Tiso.

 Podczas przemarszu skandowano: „Słowacja – Słowakom” (Slovensko Slovakom), „Słowacy przebudźcie się” (Slováci prebuďte sa), czy historyczne hasło słowackich nacjonalistów: „Wierni sobie – w zgodzie naprzód” (Verní sebe – svorne nap red). Na trasie marszu doszło do kilku incydentów, poważniejszymi były przepychanki spowodowane przez niezrzeszonego posła Alojza Hlinę, który samotnie obszedł policyjną eskortę pochodu i próbował go zablokować, szybko jednak został usunięty z manifestacji. Przed cmentarzem czekała grupka tzw.: „antyfaszystów”, która była praktycznie niezauważalna, gdyby nie ścisła ochrona policjantów.

 Na cmentarzu, po złożeniu kwiatów i wysłuchaniu przemówienia na temat życia i działalności Jozefa Tiso, odśpiewano słowacki hymn “Hej, Słowacy” oraz wysłuchano wspomnień osób, których bliscy brali udział w tych ważnych dla Słowaków wydarzeniach.

Po uroczystościach, ONR-owcy wymienili doświadczenia ze słowackimi narodowcami, życząc im wytrwałości w walce o niezależność oraz zapraszając na tegoroczny Marsz Niepodległości.

 W przyszłym roku, nasi działacze, również będą obecni, aby wesprzeć naszych słowackich braci.

Galeria z wydarzenia na stronie ONR Brygady Górnośląskiej: http://onrslask.pl/pochod-za-samostatne-slovensko

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *