„Podróże z Herodotem”

Ryszard Kapuściński, Podróże z Herodotem, Wydawnictwo Czytelnik, Warszawa 2013, ss. 283

            Ryszarda Kapuścińskiego – polskiego, niekwestionowanego mistrza reportaży podróżniczych, którego już samo nazwisko powinno być najlepszą rekomendacją dla książki – dzieło pod tytułem „Podróże z Herodotem” jest w pewnej mierze autobiograficzne, a jednocześnie filozoficzne. Ujawnia też w całej okazałości nieskrywaną fascynację autora postacią Herodota jako nie tylko historykiem, ale przede wszystkim pierwszym w dziejach reporterem oraz szeroko – starożytnością. Wszystko to, jak zwykle w ujmującej oraz urzekającej formie.

            Podróże, w jakie Ryszard Kapuściński zabiera czytelnika odbywają się w wielu kierunkach oraz w różnych wymiarach. Na odbiorcę czekają przy tym rozliczne niespodzianki. Autor zapytuje wszak czasem całkiem z niecka o to, czy król płacze lub czy zawsze tak było, czy zawsze tak będzie, o co pyta Herodot tak naprawdę, a co nam się tylko wydaje, czemu poświęca swoje życia i dowodzi na przykład dlaczego warto udać się do antykwariatu.

            Wszechobecna na kartach książki i wyraźnie odczuwalna jest jednak pasja poznania i zrozumienia świata, a także zachwyt nad jego zasobami. Autor z wielka dociekliwością wraca myślą do wydarzeń społecznych i historycznych, wspomina sytuacje, których doświadczył. Co ciekawe konfrontuje je z zagadnieniami opisywanymi przez Herodota, uzyskując dzięki temu zdumiewający efekt. Ujęcia te stanowią doskonałą szkołę reportażu zarówno dla mniej, jak i bardziej zaawansowanych dziennikarzy, którzy chcą ciekawie pisać o otaczającym nas świecie.

            Od pierwszych stron książki, reporter silnie oddziałuje na odbiorców sugestywnymi, wymownymi obrazami, na przykład scenerią wykładu o starożytnej Grecji, przeprowadzonego przez profesor Bieżuńską-Małowist dla studentów pierwszego roku historii Uniwersytetu Warszawskiego po wojnie. Posiadają one znaczny ładunek emocjonalny, skłaniają czytelnika do refleksji nad przemianami dokonującymi się w ramach społeczeństwa oraz empatii, której faktu posiadania nie można odmówić Ryszardowi Kapuścińskiemu.

            Autor przedstawia na kartach książki rezultaty swoich refleksji na temat sposobów podróżowania, poznawania zakamarków: Indii, Chin, Afryki, ale i – co szczególnie fascynujące – dzieł Herodota. Prezentuje mechanizmy związane z przekazywaniem informacji i opisywaniem dziejów, które determinują społeczne rozumienie dziejów świata. Ryszard Kapuściński daje się więc poznać przede wszystkim jako świetny obserwator rzeczywistości społecznej i jednocześnie historyk, myśliciel, który posiadł niebywałą umiejętność łączenia tego, co z pozoru błahe i banalne z tym, co niemal klasyczne, posiadające niebagatelne znaczenie dla ludzkości. Interpretacje jednak uzależnia od punktu widzenia uczestników zdarzeń.

            Ryszard Kapuściński, przywołując obszerne cytaty zaczerpnięte od Herodota pokazuje czytelnikowi jak zachwycić się we współczesnym świecie spuścizną starożytności, jak odczytywać ówczesne dzieła, poznawać ich wspaniałość oraz odnosić do dzisiejszych problemów. Trzeba mieć na uwadze świetne wskazania odnośnie wykorzystania aluzji – co wydaje się przekraczać możliwości dziennikarzy, których znamy – i towarzyszącego temu potencjału. Dlatego też można z pewnością wskazać, że uważna lektura tej książki może być kamieniem węgielnym dla osób chcących posiąść dobry warsztat reporterski. Dla nich właśnie jest ona bezcenna.

            Czytelnikom, którzy nie mieli okazji zapoznać się z dziełem Ryszarda Kapuścińskiego pod tytułem „Podróże z Herodotem” lub po prostu nie zdążyli, z uwagi na to, że nakład pierwszego wydania niezwykle szybko się wyczerpał, mają ku temu teraz okazję, dzięki drugiemu wydaniu, które ukazało się za sprawą wysiłku Wydawnictwa Czytelnik. Publikacja ta jest bardzo ładnie wydana i nieodmiennie fascynuje odbiorców, odkrywa nowe wymiary odczytywania dzieł Herodota i daje spojrzenie na ważne wątki z życia autora. Jest zdecydowanie warta polecenia wszystkim, którzy lubują się w dobrych reportażach.

Krzysztof Wróblewski

Książka jest dostępna na stronie Wydawnictwa Czytelnik: http://www.czytelnik.pl/?ID=ksiazka&ID2=423

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “„Podróże z Herodotem””

  1. Coraz bardziej zaskakują mnie teksty zamieszczane na tym portale, a szczególnie niektóre recenzje pana KW. Radzę poczytać trochę o Kapuścińskim i jego rzekomo mistrzowskich reportażach (nie mam oczywiście na myśli ich formy).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *