Wielomski: Polska zawsze miała problemy z praworządnością (czy praworządność epoki PiS różni się od tej w epoce PO?)

.

— Panie Profesorze, Komisja Europejska przyjęła opinię na temat praworządności w Polsce. Według Agencji Reutera Komisja uważa, że Polska ma problemy z rządami prawa i na razie Komisji nie udało się znaleźć rozwiązań, więc co dalej według Pana?
W moim przekonaniu raport KE nie odzwierciedla sytuacji w Polsce, dlatego że Polska zawsze miała problemy z rządami prawa i praworządnością, i z pewnością nie jest to jakieś nowe zjawisko, raczej bym powiedział, że KE przez wiele lat zamykała oczy na różne zjawiska w Polsce i pojawiające się od czasu do czasu w kraju sytuacje, kiedy prawo nie było przestrzegane, tyle tylko, że w tej chwili, ponieważ obecna ekipa rządząca nie jest w dobrych relacjach z KE, zaczęto na te sprawy zwracać uwagę. W moim przekonaniu cały problem wiąże się z Trybunałem Konstytucyjnym, ale powiedzmy sobie szczerze, że póki co nic takiego się wokół tego TK nie stało, aby wpływało to negatywnie na codzienne stosowanie prawa w Polsce. W tej chwili są to tylko przepychanki pomiędzy elitami władzy.

— Według ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego to tylko opinia, i tyle, skutków nie będzie. Czyżby naprawdę tak miało być?
Myślę, że minister Waszczykowski jest w tym momencie istotnie zainteresowany tym, aby umniejszać wagę tych raportów KE, z tego prostego powodu, że poprzez swoje dziwne posunięcia polityczne, a mam tu na myśli zaproszenie do Polski Komisji Weneckiej, jakby sprowokował i dał pretekst do interwencji organów unijnych w sprawy wewnętrzne Polski, bo trzeba podkreślić, że to są sprawy wewnętrzne Polski, no i w tej chwili musi umniejszać znaczenie wszystkich opinii europejskich, z tego powodu, że może to negatywnie wpłynąć na jego karierę polityczną, mówiąc wprost, może spowodować koniec jego kariery politycznej i utratę stanowiska ministra spraw zagranicznych, ponieważ to on sam sprowadził ten problem do Polski.

— Jak cała ta sprawa może wpłynąć na reputację Polski na świecie?
Ci, którzy uważają, że istotą polskości jest liberalna demokracja na wzór zachodni, i tak w sposób fatalny odebrali zmianę ekipy rządzącej w Polsce i dojście do władzy Prawa i Sprawiedliwości. Każda opinia będzie przez nich traktowana jako amunicja w walce politycznej. Ci z kolei, którzy przyjmują rządy PiS-u — nie spodziewam się, żeby to jakoś wpłynęło na ich opinię. Myślę, że tego typu sytuacje mają walor tylko polityczny, propagandowy i są elementem walki o władzę.

Czytaj więcej: http://pl.sputniknews.com/polska/20160602/3001881/polska-KE-praworzadnosc.html#ixzz4AdDlxZ6J

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *