Pożegnanie śp. Albina Tybulewicza

Z głębokim żalem informujemy, że 17 kwietnia 2014 r. w Londynie zmarł  śp. Albin Tybulewicz – Przyjaciel i Dobroczyńca środowiska Ruchu Młodej Polski, człowiek wielkiego serca.

Urodzony w 1929 roku na Wołyniu, jako dziecko  deportowany z  rodziną w głąb Związku Radzieckiego, potem wraz Armią Andersa przedostał się do Iranu, a później do Indii. W Indiach ukończył polskie gimnazjum i rozpoczął edukację w języku angielskim. Po wojnie osiedlił się w Londynie. Ukończył studia na wydziale fizyki Uniwersytetu Londyńskiego.  Został wybitnym i cenionym tłumaczem literatury naukowej z języka rosyjskiego na angielski.

 

Przede wszystkim  jednak był żarliwym i ofiarnym patriotą, żyjącym sprawami Ojczyzny. Działał w emigracyjnym Stronnictwie Narodowym, wchodząc w skład jego władz. Pełnił m. in. funkcję wiceprzewodniczącego Komitetu Politycznego SN. Po powstaniu opozycji demokratycznej  w Polsce stał się łącznikiem SN ze środowiskami opozycyjnymi w kraju, w szczególności RMP. Zainicjował wydawanie londyńskiej edycji „Polityki Polskiej” i wspierał finansowo działalność wydawniczą środowiska RMP.

 

Po odzyskaniu niepodległości został działaczem ZChN. Był przyjacielem i współpracownikiem Wiesława Chrzanowskiego, którego uznawał za swój najważniejszy autorytet w sprawach politycznych.

 

Był jednym z najbardziej aktywnych i ofiarnych działaczy Polskiego Ośrodka Katolickiego na Ealingu. Wraz z Żoną Tuliolą utworzył Food for Poland Found i był jego prezesem w latach 1980-1984. Charytatywną pomoc dla Polski tej organizacji, zwłaszcza w trudnym czasie stanu wojennego, trudno przecenić.

 

Albin Tybulewicz został odznaczony Krzyżem oficerskim Orderu Polonia Restituta.

 

Jego pogrzeb odbędzie się w Londynie, w polskim kościele na Ealingu w dniu 30 kwietnia 2014 r. o godz. 12.00 Żegnamy Go z wielkim żalem. Pozostanie w naszej pamięci i modlitwach.

W Gdańsku modlić się będziemy za śp. Albina Tybulewicza podczas mszy św. w Jego intencji 29 kwietnia 2014r. (wtorek) o godz.19.00 w kościele św. Mikołaja  (Gdańsk, ul. Świętojańska 72).

 

Gdańskie środowisko Ruchu Młodej Polski

a.me.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.