„Proszę nie oddawać gazociągów Rosjanom”

Julia Tymoszenko zaapelowała do Wiktora Janukowycza, aby nie oddawał ukraińskich gazociągów Rosjanom. Była szefowa ukraińskiego rządu, która napisała list do prezydenta z aresztu śledczego, nie wyklucza, że system gazowy zostanie oddany w zamian za obniżkę ceny błękitnego paliwa.

Ukraińskie władze od dawna zabiegają o to, aby cena została obniżona. Dotąd jednak, nie udało im się zmienić istniejącego kontraktu, bowiem jak przyznaje sam premier Mykoła Azarow, jest on wyjątkowo korzystny dla Rosjan. 


Pojawiły się zatem obawy, że rządzący oddadzą Gazpromowi kontrolę nad gazociągami. Julia Tymoszenko nazywa je najcenniejszą rzeczą, jaką posiada Ukraina, dzięki której Moskwa w ogóle chce rozmawiać z Kijowem. 


Ukraińskie władze wielokrotnie mówiły, że chcą, aby gazociągi były kontrolowane przez ukraińsko-rosyjsko-europejskie konsorcjum. Kwestią sporną jest jednak, kto jaki będzie miał udział w tym przedsiębiorstwie. Przedstawiciele ukraińskiego MSZ sugerują, że Rosjanie chcą także pewnych zmian w polityce zagranicznej Kijowa.  

http://tvp.info/informacje/swiat/prosze-nie-oddawac-gazociagow-rosjanom/6028948 

-asd

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *