Rewelacje mecenasa Rogalskiego

– Naprawdę chciałbym, żeby było tak jak mówi prof. Marek Żylicz, że MAK-owski raport nie jest obowiązującym dokumentem międzynarodowym, w szczególności biorąc pod uwagę fakt, że opracowanie komisji ministra Millera nie jest nawet obowiązującym dokumentem wewnętrznym. Wynika to z tego, że komisja ministra Millera działała nielegalnie, bowiem prowadziła badanie katastrofy smoleńskiej bez wymaganego upoważnienia w umowie międzynarodowej lub odpowiednich przepisach o tej randze – tak mecenas Rafał Rogalski komentuje dla Onet.pl wypowiedzi prof. Marka Żylicza, eksperta prawa lotniczego i członka komisji Jerzego Millera.

Pełnomocnik prawny kilku rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej zaznacza, iż „nawet gdyby komisja ministra Millera działała legalnie, twierdzenie, że sporządzony przez nią raport prostuje raport MAK-u i to wypowiedziane przez prawnika jest całkowicie niezasadne”. – Załącznik 13, na którego stosowanie jako międzynarodowoprawnej podstawy współpracy polsko-rosyjskiej wyraził zgodę polski rząd, nie przewiduje możliwości sprostowania raportu końcowego państwa odpowiedzialnego za prowadzenie badania przez raport państwa rejestracji samolotu, który się rozbił na jego terytorium. Zupełnie nie rozumiem w jaki sposób prof. Żylicz wywiódł taki wniosek. Jako polityk mógłby tak powiedzieć, ale jako profesor nauk prawnych i to występujący w charakterze eksperta prawa międzynarodowego – absolutnie – przekonuje Rogalski.

Prawnik zaznacza, że „nie za bardzo rozumie”, w jaki sposób prof. Żylicz uzasadnia twierdzenie o nieobowiązywaniu MAK-owskiego raportu. – Sam czytałem jego publikację w branżowym piśmie prawniczym, z której wynika, że zastosowanie do badania katastrofy smoleńskiej załącznika 13 do Konwencji Chicagowskiej jest konsekwencją przyjęcia półformalnego porozumienia międzynarodowego zawartego między stroną polską a rosyjską. To na podstawie tego załącznika i za zgodą rządu polskiego powstała komisja MAK-owska, która – w oparciu o unormowania w nim zawarte – prowadziła badania katastrofy polskiego Tupolewa, których owocem jest Raport Końcowy MAK – zaznacza.

http://wiadomosci.onet.pl/raporty/katastrofa-smolenska/rogalski-komisja-millera-dziala-nielegalnie,1,4816223,wiadomosc.html

-asd

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *