ROSYJSKIE LOTNICTWO ROZPOCZĘŁO NALOTY W SYRII Z TERYTORIUM IRANU

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało we wtorek o rozmieszczeniu swoich samolotów bojowych w irańskiej bazie lotniczej w Hamadanie. Mają brać udział w bombardowaniu terrorystów walczących w Syrii.

Do tej pory bombowce strategiczne Tu-22M3 ( jedne z największych na świecie w swojej klasie) startowały z lotniska Modzok położonego w południowej Rosji. Nowe porozumienie wojskowe Teheranu i Moskwy pozwoli rosyjskiemu lotnictwu skrócić czas lotu o 60%, co pozwoli zwiększyć skuteczność nalotów i oszczędzić pieniądze. Wcześniej trzeba było przelecieć około 2 150 kilometrów, aby uderzać w cele w pobliżu Palmyry. Z irańskiego Hamadanu (zachodni Iran) będzie to tylko 900 kilometrów.

Najczęściej do tej pory używana rosyjska baza lotnicza Khmeimim w syryjskiej prowincji Latakia jest nieprzystosowana dla wielkich bombowców Tu-22M3.

USA określiły korzystanie przez rosyjskie lotnictwo z irańskiej bazy jako „niefortunne, ale nie zaskakujące”. Waszyngton stosuje oczywiście podwójne standardy, ponieważ od wielu miesięcy przeprowadza naloty w Syrii bez zgody władz w Damaszku, a nawet bezprawnie zbudował kilka swoich baz na północy tego kraju.

Również we wtorek samoloty Su-34 rozpoczęły na szeroką skalę bombardowania terytoriów Państwa Islamskiego we wschodniej Syrii. Uderzyły w obóz szkoleniowy terrorystów oraz pole gazowe Arak, które znajdują się w pobliżu Palmyry. Naloty mają osłabić morale i linie obrony dżihadystów przed planowaną ofensywą Syryjskiej Armii Arabskiej i szyickich milicji z Iraku, która ma przyjść z odsieczą oddziałom wiernym Assadowi, oblężonym w prowincji Deir ez-Zor od 17 miesięcy.

Zgoda na stacjonowanie rosyjskich samolotów poprawi stosunki między Teheranem i Moskwą, najważniejszymi sojusznikami rządu w Damaszku, którzy ostatnio coraz częściej różnią się w pomysłach na prowadzenia działań wojennych w Syrii i rozwiązań politycznych dla tego kraju.
 Rosja wystąpiła również do Iranu i Iraku o pozwolenie na użycie ich przestrzeni powietrznej przez rosyjskie rakiety, które mają uderzać w cele w Syrii.
za: nabliskimwschodzie.pl
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

1 thought on “ROSYJSKIE LOTNICTWO ROZPOCZĘŁO NALOTY W SYRII Z TERYTORIUM IRANU”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *