Skandal w Hiszpanii: Franco był człowiekiem

Hiszpańska Królewska Akademia Historii wywołała skandal hasłem w słowniku biograficznym o generale Francisco Franco. Nazwała go "głową państwa", a Republikę, przeciwko której wywołał krwawą wojnę domową, dyktaturą.

(…)

W słowniku Franco występuje jednak jako "szef państwa" i "generalissimus", ale nigdy jako buntownik czy dyktator. W wojnie przeciw Republice 1936-39 "zdołał pokonać wroga, który zrazu dysponował przewagą liczebną. Żeby to osiągnąć i z braku rynków zbytu w obliczu wrogości Francji i Rosji musiał zaciągnąć daleko idące zobowiązania wobec Włoch i Niemiec". Po wojnie zaś "ustanowił reżim autorytarny, ale nie totalitarny", bo partia rządząca – frankistowski Ruch – została podporządkowana państwu, a nie odwrotnie.

(…)

– Odebrało mi mowę. Byłoby bardzo groźne, gdyby ta wypaczona wersja trafiła do szkół – stwierdził filozof Fernando Savater. A peruwiański noblista Mario Vargas Llosa, od lat także obywatel Hiszpanii, uznał hasło o Franco za hańbę.

Więcej… http://wyborcza.pl/1,75477,9729957,Franco__generalissimus__nie_dyktator.html#ixzz1Ob7KHuJT

Komentarz: Straszne, przecież dyktatura jest usprawiedliwiona jedynie wtedy, gdy ustanowiono ją przeciwko "faszyzmowi" i w obronie "demokracji" oraz "praw człowieka". Ciekawe co by było gdyby pojawił się biogram o Leninie z takim oto tekstem: "zdołał pokonać wroga, który zrazu dysponował przewagą liczebną. Żeby to osiągnąć i z braku rynków zbytu w obliczu wrogości Francji i Anglii musiał zaciągnąć daleko idące zobowiązania wobec światowej finansjery" ????

Więcej… http://wyborcza.pl

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Skandal w Hiszpanii: Franco był człowiekiem”

  1. Brawo dla Hiszpańskiej Królewskiej Akademii Historii! Niech ta karawana idzie dalej chociaż psy, jak zawsze, szczekają!

  2. Jestem w szoku – spowodowanym tym hasłem, oczywiście. Są jeszcze ludzie,którzy używają mózgów do myślenia,a nie lewicowych ćwieków w niego wbitych.

  3. Miłe zaskoczenie,że ktoś się odważył. A jazgot lewicy temu towarzyszący jest większy niż można by się spodziewać. Chociaż z drugiej strony nienawidzą go tym bardziej,że wygrał, wiele zdziałał i potrafił się utrzymać przez wiele lat(i oczywiście za katolicyzm).

  4. Skandal! Prawicowe oszołomstwo! A tak na poważnie: cieszy mnie, że w końcu nie powtarza się już propagandy Kominternu, aczkolwiek u nas w szkołach wciąż przy temacie „Franco” mówi się „faszystowski reżim”. Czekam z niecierpliwością na zdjęcie anatemy z rządów Pinocheta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *