Sławomir M. Kozak, „Operacja Dwie Wieże”

Sławomir M. Kozak, Operacja Dwie Wieże, Oficyna „Aurora”, Warszawa 2007, ss. 224

            Książka autorstwa Sławomira M. Kozaka – najwybitniejszego znawcy tematyki rzekomych ataków terrorystycznych na World Trade Center – pod tytułem „Operacja Dwie Wieże” wciąga czytelnika już od pierwszych zdań. Do tego już nas z resztą jej autor przyzwyczaił – jego dzieła znamionują wszak: najwyższy poziom merytoryczny, opieranie argumentów na rzetelnych i rozlicznych źródłach – jeśli chodzi o treść oraz świetny, żywy, obrazowy język narracji – w odniesieniu do formy. Nie inaczej jest tym razem – czytelnik otrzymuje porządną dawkę wiedzy o tym, co wydarzyło się ponad dziesięć lat temu w Stanach Zjednoczonych Ameryki w najlepszym wydaniu.

            Prezentowana odbiorcy publikacja dotyczy rozmyślnego zniszczenia – wszak to, jak przekonująco udowodnił autor, nie był zamach terrorystyczny, jak zwykliśmy uważać na podstawie przekazów serwowanych nam przez mass media – dwóch najwyższych wieży Nowego Jorku. W wyniku całej tej mistyfikacji zniszczono cztery samoloty oraz unicestwiono istnienia – ludzi, ofiar i ich rodzin. Odbyło się to za sprawą ingerencji w system kontroli ruchu lotniczego – i Sławomir M. Kozak z ogromną precyzją wyjaśnia, zwłaszcza mniej zorientowanemu odbiorcy, na czym polegały uproszczenia, a także kłamstwa, którymi byliśmy i wciąż jesteśmy karmieni.

            Szczególnie cenne jest to, że autor nie daje czytelnikowi żadnych gotowych rozwiązań ani też nie narzuca własnych interpretacji. Usiłuje raczej skłonić go do myślenia, krytycznej recepcji treści medialnych przekazów na podstawie przywołanych na kartach książki faktów czy celnie sformułowanych na ich podstawie podpowiedzi. Robi to wszystko z ogromną pasją, która jest wyczuwalna w każdym zdaniu książki. Jednocześnie jest jako narrator precyzyjny, chłodno i trzeźwo myślący, co stanowi znaczącą zaletę recenzowanego opracowania.

            Niezwykle cenne jest to, iż badacz zagadki WTC dzieli się z odbiorcą doświadczeniem nabytym w zawodzie kontrolera ruchu lotniczego, co posiada niebagatelne znaczenie dla interpretacji danych, z którymi osoba nieposiadająca specjalistycznego przygotowania czy eksperckiej wiedzy raczej sobie nie poradzi. A dzieli się cierpliwie, tłumaczy, objaśnia, sprawiając tym samym, że to, co dotychczas wydawało się bełkotem liczb i znaków, staje się logicznym argumentem przemawiającym na niekorzyść oficjalnych wersji wydarzeń z 11 września 2001 roku. Wnikliwa analiza – pełna intersubiektywnych argumentów – zaprezentowana przez Sławomira M. Kozaka nie ma sobie równej ani w polskiej literaturze przedmiotu, ani w światowej.

            Interesujące są stworzone na potrzeby książki – z imponującą dociekliwością – autorskie kalendaria. Pozwalają one wszak dostrzec pewne właściwości w historii Stanów Zjednoczonych, pojąć na czym polegało „stulecie intryg” – głównie dlaczego nie sposób nie określić tym mianem ważnego okresu w dziejach państwa. Warto skonfrontować je z opisem „Nowej Ery Ameryki”, która rozpoczęła się 20 stycznia 2001 roku. Przemyśleć w tym kontekście uwagi na temat projektów: „Bojinka” oraz „Echelon”, operacji „Northwoods”. Zaskakujące efekty refleksji gwarantowane!

            Poza tym, warto zauważyć, że Sławomir M. Kozak unaocznia odbiorcy w jaki sposób można odczytywać różne aktywności na arenie międzynarodowej poszczególnych – najważniejszych i tych mniej ważnych podmiotów politycznych, interpretować różnorakie gesty polityczne, rozumieć wybrane ataki mediów oraz polityków na konkretnych ludzi czy rzadziej – ich poszczególne poglądy. Innymi słowy – uświadamia jak nie dać się zwieść, omamić i oszukać, tylko nauczyć się samodzielnie myśleć.

            „Operacja Dwie Wieże” autorstwa Sławomira M. Kozaka to pozycja obowiązkowa dla wszystkich tych, którzy nie chcą lub nie mogą słuchać dłużej kłamstw na temat wydarzeń z 11 września 2001 roku. Dla tych, którzy nie zgadzają się na to, aby bombardować ich oficjalnymi – zgodnymi z cudzym interesem interpretacjami. Jest ona godna polecania zwłaszcza czytelnikowi zdolnemu myśleć, analizować i interpretować, a nie bezrefleksyjnie wierzącemu w przekaz, jaki dociera do niego z centrum dowodzenia światem.

Krzysztof Wróblewski

Książka jest dostępna na stronie Oficyny „Aurora”: http://www.oficyna-aurora.pl/index.php?a=ksiazki&c=1

a.me.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Facebook

0 thoughts on “Sławomir M. Kozak, „Operacja Dwie Wieże””

  1. Najwięcej nam mówi nie treść tej książki, ale fakt, jak dalece ta treść jest „niezauważana” przez niektóre środowiska uważające się za prawicowe. Mamy więc „prawicę”, która mówi prawdę, ale tylko czasami. Prawica Prawd Wygodnych. Jest to konstatacja o tyle ważna, że ta sama prawica w ten sam sposób „nie widzi” równie oczywistych faktów tzw. „katastrofy Smoleńskiej” milcząco twierdząc, że „zginęli pod Smoleńskiem”. Taki to stosunek do Prawdy. Dziwimy się potem, że ta polska prawica jakaś marna… Czy można być prawicą mając lewy stosunek do Prawdy?

  2. @Spartakus – W sprawie WTC można wskazać konkretne korzyści, jakie osiągnął establishment rządzący Stanami Zjednoczonymi na tym wydarzeniu (permanentna wojna z „terroryzmem”, „rekonstrukcja Środkowego Wschodu”, zaoranie ostatniej tradycjonalistycznej cywilizacji na świecie – cywilizacji islamu). A jakież to niby korzyści z zabicia Lecha Kaczyńskiego mieliby odnieść Rosjanie?

  3. @Michał Otóż ŻADNYCH korzyści ze spowodowania katastrofy Rosjanie by nie mieli. Dokładnie tak samo, jak „żadnych korzyści ze zburzenia WTC nie mieli i nie mają jacyś terroryści”. Stany Zjednoczone prowadzą „wojnę z terroryzmem” jak niedawno sowieci prowadzili „wojnę z kułactwem”. Prawda, że w Pentagon uderzył samolot pilotowany przez islamskich terrorystów, jest taką samą prawdą, jak to, że pod Smoleńskiem rozbił się jakiś samolot. Że rządzące Polską gangi łżą – to rozumiem. Nie rozumiem natomiast ludzi, którzy chcą uchodzić za prawicowców, a którym prawda jakoś nie może przejść przez gardło. Zresztą ci sami „prawicowcy” milczą na temat faktów 9/11.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *