To koniec Silvio Berlusconiego

Gospodarka Włoch ma się coraz gorzej, tymczasem premier nie robi nic. Złożono więc wniosek o wotum zaufania dla premiera. Jego upadek wydaje się jednak przesądzony. Przeciw niemu głosować będą nawet członkowie rządu.

Inwestorzy mają coraz większe wątpliwości, czy Włochy będą w stanie spłacić swoje zadłużenie. Wczoraj rentowność 10-letnich, włoskich obligacji osiągnęła 6,64 proc., najwięcej od utworzenia unii walutowej. Jeśli taki poziom utrzyma się przez dłuższy czas, kraj nie będzie w stanie obsługiwać swojego długu. Tylko w przyszłym roku Włochy muszą sprzedać obligacje za kolosalną kwotę 300 mld euro. Przy niewiele wyższym poziomie rentowności o pieniądze chroniące przed bankructwem musiały wystąpić do Brukseli najpierw Grecja, a potem Irlandia i Portugalia.

„Tym razem problem jest o wiele poważniejszy: Europejski Instrument Stabilności Finansowej (EFSF) nie ma środków, aby uratować Włochy przed upadkiem” – mówi „DGP” Cinzia Alcidi z brukselskiego Centrum Europejskich Analiz Politycznych (CEPS).

Dziennik.pl

Całość na:http://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/365609,to-koniec-silvio-berlusconiego-nawet-ministrowie-go-juz-nie-chca.html

Dodał Stanisław A. Niewiński

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “To koniec Silvio Berlusconiego”

  1. „Przy niewiele wyższym poziomie rentowności o pieniądze chroniące przed bankructwem musiały wystąpić do Brukseli najpierw Grecja, a potem Irlandia i Portugalia.” – co jest nieprawdą. Te rentowności są i były o wiele wyższe (Irlandii ok 10 %, Grecji ok. 23 % a obecnie już ponad 100 %). Wbrew pozorom zresztą Włochy są nie są w bardzo złej sytuacji, problemem jest w tym wypadku raczej ogólny spadek zaufania niż sam stan włoskich finans ów (jako jeden z niewielu krajów EU Włochy mają nadwyżkę pierwotną budżetu)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *