Tomasz Rowiński, Dariusz Kowalczyk, „Aniołowie i kosmici. Kościół wobec cywilizacji pozaziemskich”

Tomasz Rowiński, Dariusz Kowalczyk, Aniołowie i kosmici. Kościół wobec cywilizacji pozaziemskich, Wydawnictwo M, Kraków 2011, ss. 144

            „Aniołowie i kosmici. Kościół wobec cywilizacji pozaziemskich” to zbiór rozmów z Jackiem Bolewskim SJ, ks. Andrzejem Dragułą, Zdzisławem J. Kijasem OFMConv, Dariuszem Kowalczykiem SJ, Jackiem Salijem OP, ks. Andrzejem Zwolińskim i abp. Józefem Życińskim na temat cywilizacji pozaziemskich oraz fenomenu UFO widzianymi z perspektywy katolickiej. Rozmowy te przeprowadził uznany w świecie nauki historyk idei, publicysta – Tomasz Rowiński. Umiejętnie zadając swoim rozmówcom pytania, przybliżył nam właściwe tory myślenia o duchowym świecie. Uświadamiając nas co do miejsca ludzkości we wszechświecie mającego Boga za swoje centrum, nieco uspokoił, stłumił rodzące się na skutek odbioru niejednoznacznych przekazów medialnych niepokoje. Jednakże to zbiorowy wysiłek świetnego badacza oraz światowej sławy teologów katolickich sprawił, że do naszych rąk trafiło to dzieło, władne przestrzec nas przed uciekaniem na zgubne ścieżki ezoteryki, zatracaniem się w rojeniu o tym, co magiczne i zachęcić do namysłu nad własnym zachowaniem, modlitwą wiodących do dobrego Boga.

            Ta gorąco polecana książka zawiera refleksję na wskroś filozoficzną, dotyczącą w istocie ludzkości. Wszakże poszukiwania, które podejmujemy stwarzają gotowość poznania. Pytania, które z początku wydają nam się niczym wyrwane z filmów science fiction, tak naprawdę dotykają aspektów kluczowych dla poznania naszej codzienności. Odpowiedzi o charakterze teologicznym nadają im nowe, niedostrzegalne gołym okiem sensy. Autorzy pokazują nam jak nauczyć się wykształcić perspektywę poznania świata będącą zgodną z boskimi przykazaniami. To wartościowe drogowskazy w świecie zdominowanym przez wyzbytą ducha, epatującą przemocą i wulgarnością kulturą popularną.

            Bardzo ciekawe są fragmenty zawierające prezentacje ludzkich fascynacji ostatnich lat. Autorzy dokonali ich krytycznego przeglądu. Porównali na przykład stanowiska ufologów z tymi zawartymi w Piśmie Świętym. Przyjrzeli się mitom kosmologicznym, kosmitom i aniołom. Odrzucili te szkodliwe dla naszej duszy, prowadzące nas ku autodestrukcji. Pokazali również wartościowe ścieżki mogące okazać się budujące dla wiary. Uzmysłowili jak wiele z pozoru naukowo-technicznych fenomenów ma związek z duchowością i religią. Wykazali także aspekty ich wkraczania w naszą codzienność. Warto o nich pamiętać w decydujących dla nas momentach.  

            Publikacja pod tytułem „Aniołowie i kosmici. Kościół wobec cywilizacji pozaziemskich” to książka potrzebna na naszym rynku wydawniczym. Stanowi wszakże odpowiedź na potrzebę uchwytnej na każdym kroku w łonie kultury popularnej nostalgii za poznaniem obcych cywilizacji. Brakowało nam jednakże dotychczas stanowiska teologów katolickich w tej sprawie. To powodowało, że wiele osób nie potrafiło się ustosunkować do fenomenu UFO. Taki stan znacząco pogarszały środki masowego przekazu siejące strach i poczucie zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzkości. Autorzy – w przeciwieństwie do dziennikarzy – nie sieją paniki, nie próbują nas przestraszyć ani do niczego nakłonić. Zachęcają raczej spokojnie i bez zbędnych emocji do subtelnej refleksji nas więziami tworzącymi się na linii Bóg – człowiek. To w Bogu powinniśmy bowiem doszukiwać się ukojenia, panaceum na lęki i odpowiedzi na pytania wobec których nauka i media pozostają bezradne, to znaczy jedynie spekulują i straszą. Dlatego właśnie warto sięgnąć po tę pouczającą książkę – aby nauczyć się myśleć bez obaw i w spokoju o tym, czego nie znamy, a co wszakże w dobrym Bogu ma swoje źródło.

Książka jest dostępna na stronie Wydawnictwa M: http://www.mwydawnictwo.pl/p/884/anio%C5%82owie-i-kosmici

Krzysztof Wróblewski

a.me.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *