Tusk upokarza słabszych?

Witold Waszczykowski oceniając ostatnią wizytę premiera Donalda Tuska na Litwie zasugerował, że szef rządu „upokorzył Litwinów”, a obecny rząd „zaczął tupać nogą” na naszego sąsiada. – Tusk powiedział Litwinom, że takie będą stosunki polsko-litewskie, jak wy będziecie traktować Polonię (…). Dyplomacja nie może upokarzać mniejszego państwa – przekonywał polityk PiS w porannym programie Radia ZET.

Kandydat PiS do Sejmu stwierdził, że obecna polityka zagraniczna to „dyplomacja, która się zwija”. Waszczykowski zarzucił rządowi Tuska klientelizm wobec Niemiec. Odpierał też zarzuty, o zbyt uległych stosunkach z USA za rządów PiS. – Tamta współpraca miała uzupełniać aktywna politykę w UE, w regionie. To zostało również zarzucone – stwierdził.

– Ta interwencja Tuska powinna być wcześniej na Litwie, być może nie w taki upokarzający sposób. Nie ma takiego ostrego kursu wobec Rosji i Niemiec – ocenił Waszczykowski.

Polityk mówił też co, jego zdaniem, oznacza „biała flaga”, której wywieszenie zarzucił rządowi Tuska Jarosław Kaczyński. – To chodzi o pewną deklarację (…). W przypadku rządu oczekiwana jest deklaracja, jak będzie prowadzona polityka zagraniczna – przekonywał.

Zdaniem Waszyczkowskiego premier miał wiele okazji do przestawienia swojego programu i debat z opozycją w Sejmie, ale tych szans nie wykorzystał. – Nie wiem, czy dowiem się czegokolwiek nowego od Tuska (podczas debat – red.). Między innemu temu służyły próby odwoływania ministrów i nie słyszałem tam żadnych rzeczowych odpowiedzi Tuska – podkreślił polityk PiS w Radiu ZET.

Sikorski i Tusk: relacje z Litwą zależą od traktowania mniejszości

– Mam nadzieję, że wszyscy litewscy politycy usłyszeli, że relacje Polski z Litwą będą tak dobre, jak relacje rządu litewskiego z polską mniejszością – oświadczył wczoraj szef MSZ Radosław Sikorski, komentując niedzielną wizytę premiera Donalda Tuska na Litwie.

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/tusk-upokarza-slabszych-zaczal-tupac-noga,1,4840234,wiadomosc.html

-asd

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *