Upadek Polski

Jakie są przyczyny upadku kultury polskiej, który – jak wiadomo z nauk społecznych – jest objawem nadchodzącego  bardzo szybkimi krokami -upadku naszego kraju? W tym pytaniu nie chodzi mi o politykę, która zawsze jest odzwierciedleniem panującej w państwach kultury. Polityka jest jej dzieckiem. Otóż pierwsza refleksja jest banalna, ten naturalny porządek rzeczy, ze polityka jest kształtowana przez kulturę narodu został w III Rzeczpospolitej a w szczególności w ciągu ostatnich kilku lat, radykalnie odwrócony. To nie polityka jest dzieckiem kultury, tylko kultura jest kształtowana przez politykę. Proces zatrucia kultury przez politykę, jest – z punktu widzenia estetycznego – ohydny i niezwykle niebezpieczny. Każdą manifestacje artystyczną ocenia się w Polsce z punktu widzenia interesu politycznego dwóch głównych obozów: PO i PiS. Wszyscy tzw. artyści są jednocześnie politykami, co prowadzi do kompletnego upadku sztuki w Polsce. Więcej połączenie ról, jest zabójcze bo kim jest dzisiaj np.  red. Wildstein? Pisarzem, redaktorem czy politykiem? Wszystkim naraz. Dokładnie tak samo jak krytykowany przez prawicę A. Michnik. W sferze strategii polityczno-kulturowej prawica imituje w szczegółach, strategie naczelnego „Gazety Wyborczej” z początku lat 90 –tych. W Polsce lewica i prawica imitują się wzajemnie, co jest zjawiskiem nudnym i wyjaławiającym intelektualnie i kulturowo. Zburzyć ten układ mogą tylko artyści, którzy z natury rzeczy są buntownikami i którzy z natury rzeczy buntują się przeciwko wspólnotom w których żyją. Dzisiejsi polscy poeci typu pana Wencla są zaprzeczeniem paradygmatu artysty są niewolnikami polityki, są zaprzeczeniem poezji i sztuki.  Ten proces niszczenia polskiej kultury jest szczególnie widoczny dzisiaj wśród zwolenników PiS czy obozu smoleńskiego.  Grama tolerancji dla ludzi, którzy maja wątpliwości. Grama tolerancji dla inaczej myślących.  Totalne zatrucie sztuki przez politykę. Program „kulturowy” tygodników „Do rzeczy”, „Sieci” czy „Gazeta Polska”  jest zaprzeczeniem etosu prawicy skonstruowanego na przełomie wieków przez tych samych ludzi, którzy kierują dzisiaj w/w gazetami. W Polsce ukształtowały się dwa totalizmy kulturowe, które – wzajemnie się imitując – niszczą to w czego imieniu walczą. Tyko prawdziwi poeci, wieczni buntownicy mogą ten układ kopnąć w tyłek, tylko ludzie samodzielnie myślący mogą zbawić ten kraj. Poeci  ratujcie Polskę!

 Piotr Piętak 

M.G. 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Upadek Polski”

  1. Czy rzeczywiście poeci powinni ratować Polskę (ostatnie zdanie), a może lepiej nadają się do tego np. polscy studenci, którzy akurat dopiero co wygrali konkurs na marsjańskiego łazika? I kiedy sytuacja w polskiej poezji była w miarę normalna, bo mi się wydaje, że mniej więcej w czasach Jana z Czarnolasu? Ech, szkoda gadać (w sensie komentować ten artykuł:)).

  2. Komentarz z Arystotelesa. Należy przedkładać poezję ponad historię (lirykę nad epikę), gdyż ta pierwsza uczy o prawdach ogólnych i niezmiennych (dla Stagiryty, zupełnie fałszywie, jak coś ogólne to i niezmienne) a druga o przypadkowych i zmiennych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *