Volker Kitz, Manuel Tusch, „Co pije krowa? Przydatna wiedza z psychologii życia codziennego”

Volker Kitz, Manuel Tusch, Co pije krowa? Przydatna wiedza z psychologii życia codziennego, przeł. Małgorzata Guzowska, Dom Wydawniczy PWN, Warszawa 2013, ss. 224

            Dorobek współczesnej psychologii jest imponujący. Niestety jednak nie potrafimy korzystać z niego w takiej mierze i w takim obszarze, a jakim mógłby on przyczynić się do podniesienia komfortu naszego życia czy przynieść nam lepsze poznanie siebie. Skutkiem takiego stanu rzeczy jest to, że relacje z naszymi bliskimi nie układają się zawsze tak, jakbyśmy chcieli, nie czerpiemy ze świata tyle dobrej energii, ile byśmy mogli i nie odnosimy tych sukcesów, na które zasługujemy. Choć mamy na rynku wydawniczym wysyp książek popularyzujących tę wiedzę, w lwiej większości są to powtarzane w nieskończoność banały sprzed kilku lat, które już dawno się zdezaktualizowały lub, jakie świetnie znamy i uważamy po prostu za coś oczywistego. Z kolei fachowa, specjalistyczna literatura jest napisana nazbyt hermetycznym językiem, tak, że bez odpowiedniego wykształcenia i znajomości terminologii trudno ją pojąć. Zupełnie inaczej jest w przypadku książki dwóch uznanych doktorów – Volkera Kitza i Manuela Tuscha, pod tytułem „Co pije krowa? Przydatna wiedza z psychologii życia codziennego”. To publikacja popularyzująca najnowsze zdobycze psychologii ku szczęściu człowieka. I chwała za to jej autorom!

            Nazbyt często, aby w ogóle zignorować ten fakt przyznajemy, że „jakoś głupio wyszło”. Zbyt często przeklinamy innych ludzi za to, iż postąpili wbrew naszej myśli. Za rzadko natomiast spotyka nas szczęście, jakie bez ustanku widzimy u innych ludzi. Co jeszcze? Każdego dnia rozrywają nas setki wątpliwości, napotykamy w swym życiu kłody, o które się potykamy i jakich nie potrafimy przeskoczyć. Pytamy też czemu nie przytrafiają nam się miłości rodem z hollywoodzkich produkcji. Lek na te i wiele innych problemów znajdziemy w tej gorąco polecanej – mądrej, ale i pełnej inteligentnego humoru – książce i za razem poradniku funkcjonowania w społecznym gąszczu.

            Autorzy pokazali nam zdumiewające mechanizmy, których jesteśmy – w swej nieświadomości – częścią. Zdecydowanie najciekawsza jest prezentacja zbioru zasad, jakie kierują naszym życiem, to znaczy warunkują konkretne zachowania. Zasady te – w zależności od typu – przyczyniają się do naszej zguby lub pomagają w funkcjonowaniu w społeczeństwie. Często nie wiemy, że możemy nimi swobodnie manipulować w ten sposób, aby nadać im pożądane funkcje i osiągnąć założone cele. Volker Kitz i Manuel Tusch pokazują nam, że to możliwe, a następnie przedstawiają różne drogi do wdrożenia ich programów. Cenne jest szczególnie to, że proponują kilka scenariuszy dostosowanych do zindywidualizowanych typów osobowości, spośród których każdy z nas znajdzie także własny.

            Czytelnicy z pewnością docenią przedstawienia i przykłady konkretnych zastosowań poszczególnych koncepcji psychologicznych. Psychologia zaczyna nam się przedstawiać jako skarbnica nieocenionej wiedzy możliwej do wdrożenia w praktyce – w szkole, na studiach, w pracy, w domu, podczas zakupów. Zawiera w sobie wiele odpowiedzi na nieustannie nurtujące nas pytania – jak być sprawiedliwym rodzicem, pielęgnować przywiązanie do partnera, sprawić, że będziemy faktycznie doceniani za nasze walory, na czym koncentrować uwagę, aby nie przegapić tego, co ważne, nauczyć się wygrywać i przegrywać, robić takie zakupy, by ich później nie żałować, robić intratne interesy, odnajdywać bratnie dusze, zjednywać sobie ludzi, dobrze wypadać wtedy, gdy tego chcemy, nie powtarzać błędów, osiągać wymarzone cele, stawiać sobie poprzeczki na odpowiedniej wysokości.

            Odpowiedzi na wiele spośród tych pytań możemy znaleźć znacznie bliżej aniżeli nam się to wydaje. Któż z nas wszakże zdaje sobie sprawę z tego, że nasz umiejętnie uformowany stosunek do czekolady może być zbawienny podczas wychowywania dzieci? Co może dobrego przynieść doniczka z zieloną roślinką na biurku? Autorzy – pokazując nam sposoby balansowania na granicy świadomości i nieświadomości – odpowiadają na liczne pytania, np. W jaki sposób tak jeść, aby dzięki jedzeniu chudnąć? Jak sprawić, byśmy chętniej uprawiali sport? Jak zadbać o to, aby w naszych związkach nigdy nie wiało nudą? W jaki sposób wyeliminować najczęstsze przyczyny konfliktów w związkach? Jak sprawić, aby każdy konflikt przyniósł nam korzyści? Tych pytań i odpowiedzi szablonowanych jest aż pięćdziesiąt. Jednakże warto zwrócić uwagę, że przy każdej odpowiedzi Volker Kitz i Manuel Tusch zasygnalizowali istnienie wielości możliwych wariantów, rozszerzając tym samym praktyczną funkcjonalność teorii.            

            Zapoznanie się z książką Volkera Kitza oraz Manuela Tuscha pod tytułem „Co pije krowa? Przydatna wiedza z psychologii życia codziennego” gwarantuje nam to, że lepiej poznamy siebie. Wyraźnie dostrzeżemy zasady, jakie kierują naszym życiem i zobaczymy, iż mamy możliwość robienia z nich użytku. Rozliczne sytuacje przykładowe, scenki problemowe, zabawne ilustracje obnażają nasze człowieczeństwo w całej jego bezradności. Konkretne rady doktorów oparte na stabilnym psychologicznym gruncie pozwolą nam stać się nieco bardziej zaradnymi ludźmi. I to jeden z wielu powodów dla których wręcz trzeba po tę publikację sięgnąć! Naprawdę warto!

Książka jest dostępna na stronie Domu Wydawniczego PWN: http://www.dwpwn.pl/produkty/815/co-pije-krowa-przydatna-wiedza-z-psychologii-zycia-codziennego

Krzysztof Wróblewski

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *