Węgierscy nacjonaliści poparli referendum na Krymie

Wyrażenie woli przez mieszkańców Krymu otrzymało poparcie z nieoczekiwanej strony. Węgierscy nacjonaliści nie tylko uznali krymskie referendum, lecz również domagają się przeprowadzenia analogicznego plebiscytu w innych obwodach Ukrainy. Jednocześnie oficjalnemu Budapesztowi zarzuca się niechęć do aktywniejszej walki o prawa węgierskiej mniejszości.

Zabierając głos przed węgierskimi dziennikarzami, deputowany z ramienia partii Jobbik Marton Gyöngyösi oznajmił, że to, co się stało na Krymie, stanowi „triumf” prawa narodów do samostanowienia“, a więc referendum jest legalistyczne i jego wynik musi zostać uznany. Węgierski parlamentarzysta ostro skrytykował zachodnich polityków, którzy uznają prawo do samostanowienia tylko wtedy, gdy jest im to na rękę, stosując oczywiste podwójne standardy. Przedstawiciel Jobbik wezwał węgierskie MSZ do wzorowania się na rosyjskich partnerach w obronie interesów rodaków na Ukrainie.

Logikę węgierskich nacjonalistów jest łatwo zrozumieć w kontekście problemów Węgrów, mieszkających na Zakarpaciu. Ksenofobijne pomysły inicjatorów kijowskiego puczu nie mogły nie dotknąć wszystkich mniejszości narodowych. Decyzja w sprawie zniesienia ustawy dotyczącej języków regionalnych, niech i pod presją społeczności międzynarodowej, nie pozostawia wątpliwości co do przyszłych planów kijowskich „władz”.

Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/2014_03_31/Wegierscy-nacjonalisci-poparli-referendum-na-Krymie-1580/

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.