Wielka Brytania: szefowa MSW o zaniedbaniach w agencji kontroli granic

Brytyjska minister spraw wewnętrznych Theresa May przyznała w Izbie Gmin, że rząd może nigdy nie ustalić, ilu nielegalnych imigrantów wjechało do kraju w okresie nieopatrznego poluzowania kontroli paszportowej latem br. May oskarżyła agencję ds. kontroli granic UKBA (United Kingdom Border Agency) o to, że jej praktyki zagroziły bezpieczeństwu państwa, i zapowiedziała, że zostaną szczegółowo wyjaśnione w toku trzech różnych dochodzeń.

W czasie burzliwego posiedzenia Izby Gmin May powiedziała, że dyrektor UKBA Brodie Clark poluzował system kontroli granic bez uprzedniego upewnienia się na szczeblu rządowym , czy jest na to zgoda.

Nastąpiło to w czasie, gdy system kontroli paszportowej realizował pilotażowy program mający na celu przetestowanie nowego systemu kontroli opartego na danych wywiadowczych. Oznaczało to, że tylko niektóre loty i typy pasażerów były poddawane kontroli w pełnym zakresie.

May sprecyzowała, że latem br. zgodziła się na rozluźnienie kontroli unijnych paszportów biometrycznych, ale szef UKBA Clark poszedł dalej, we własnym zakresie znosząc kontrole wobec posiadaczy tego typu paszportów także spoza UE i Europejskiej Przestrzeni Gospodarczej, a więc Bliskiego Wschodu i Afryki.

http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/wielka-brytania-i-Irlandia/wielka-brytania-szefowa-msw-o-zaniedbaniach-w-agen,1,4900950,region-wiadomosc.html

-asd

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *