Witamy w Unii Europejskiej – wraz z naszymi majątkami

Akcja – mająca na celu poszerzenie wiedzy Ukraińców mieszkających w Polsce, jak i oczywiście Polaków w kwestii restytucji majątków polskich na dawnych Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej rozpoczęła się przed centrum ukraińskiej emigracji w Polsce – budynku Ukraińskiego Świata, gdzie członkowie Powiernictwa Kresowego rozdawali ulotki w języku ukraińskim oraz rozwiesili informacyjne plakaty stowarzyszenia. Dostali się oni również do środka pomieszczenia, gdzie zostawili część ulotek kierownictwu organizacji. Następnie miejsce akcji przeniosło się do miejsc kultu religijnego Ukraińców (cerkwi unickich), gdzie w miejscu na ogłoszenia również zostawiono ulotki w języku ukraińskim. Podobny zestaw informacyjny przekazano pracownikom Ambasady Ukraińskiej w Polsce, którzy z zainteresowaniem przyjęli rzeczone materiały.

Poprzednia akcja informacyjna na ten temat – została przeprowadzona jeszcze przed Świętami na Wołyniu, a więc poza obecną wschodnią granicą RP. Należy zauważyć, że sprawa kresowa wciąż żywa jest wśród rdzennych mieszkańców dawnych polskich ziem, położonych za obecną granicą wschodnią RP. 19. grudnia sympatycy Powiernictwa Kresowego z Wołynia przeprowadzili informacyjną akcję ulotkową na ulicach m.in. Włodzimierza Wołyńskiego, Kowla i Łucka, przekazując zarówno miejscowym Polakom, jak i Ukraińcom informacje na temat działalności i celów Powiernictwa Kresowego.

– Po próbach przemilczania kwestii restytucyjnych, media, politycy, a przede wszystkim władze ukraińskie zmuszone były wreszcie niedawno do przyznania, że problem faktycznie istnieje, a nawet, że musi zostać rozwiązany na drodze prawnej. W dyskusji, która obecnie coraz głośniej toczy się na Ukrainie, także w środkach masowego przekazu pojawia się jednak wiele błędnych opinii i celowych przekłamań. Ta i kolejne planowane przez nas akcje mają na celu przekazanie zainteresowanym podstawowych informacji bez pośredników i bez upiększeń, za to w duchu prawdy i porządku prawnego, czyli wartości, do których od początku odwołuje się Powiernictwo Kresowe – tłumaczy Konrad Rękas, prezes organizacji.

Jak zapowiedział, kolejne akcje mają zostać zorganizowane między innymi we Lwowie oraz w Kijowie. Relację (utrzymaną w tonie polemicznym i niewolną od błędów merytorycznych) zamieściła główna gazeta polityczna regionu – dziennik „Wołyń”.

(karo), (tj)

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *