Z dnia na dzień może odejść z pracy nawet 700 prokuratorów

, jeśli plan zniesienia stanu spoczynku okaże się realny – poinformował prokurator generalny Andrzej Seremet. Chodzi o zapowiedź z expose premiera Donalda Tuska, w którym stwierdził, że w połowie przyszłego roku pojawi się nowa regulacja dotycząca stanu spoczynku sędziów i prokuratorów.

Premier mówił w expose, że wszystkie zmiany mają na celu przekonanie obywateli, iż ciężary i trudy obrony Polski przed kryzysem muszą być rozkładane sprawiedliwie. Andrzej Seremet uważa, że gdyby tak się stało, zaważy to na niezależności prokuratury. – Stan spoczynku nie jest przywilejem socjalnym. Jest pewną gwarancją niezawisłości sędziów i niezależności prokuratorów. Ma swoje głębokie uzasadnienie konstytucyjne, choć nie zawsze takie stanowisko w różnych dyskusjach jest prezentowane – powiedział Andrzej Seremet.

Jeśli chodzi o oszczędności, Andrzej Seremet uważa, że należy ich szukać gdzieś indziej, choć dodał, że to temat do dłuższej debaty. – Pomiędzy sędziami a prokuratorami istnieje ścisła więź. Prokuratorzy są bardziej związani z wymiarem sprawiedliwości niż z organami władzy administracyjnej – zaznaczył. Kilka dni temu minister sprawiedliwości Jarosław Gowin poinformował, że w tej kwestii rozpoczął konsultacje ze środowiskami prawniczymi.

Tymczasem konstytucjonalista profesor Marek Chmaj uważa, że nie ma potrzeby pozbawiania prokuratorów tego przywileju. Nie rozumie też zarzutu prokuratora Seremeta dotyczącego pozbawienia prokuratury niezależności. – Prokuratura jest niezależna. Pan Seremet jest pierwszym prokuratorem, który nie sprawuje funkcji ministra sprawiedliwości. Myślę, że w Prokuraturze Generalnej jest więcej tendencji niepodległościowych związanych z pewnymi gwarancjami pracowniczymi – ocenił profesor Chmaj.

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/z-dnia-na-dzien-moze-odejsc-z-pracy-nawet-700-prok,1,4982227,wiadomosc.html 

-asd

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *