Zagraniczne media komentują exposé Donalda Tuska

Agencje prasowe obszernie relacjonują piątkowe expose premiera Donalda Tuska. “Tusk roztacza przed Polską perspektywę bolesnych reform” – wybija dpa. “Polski premier zapowiada zajęcie się długiem publicznym w drugiej kadencji” – informuje Associated Press.

Reuters w depeszy z Warszawy podkreśla, że Donald Tusk zapowiedział podwyższenie wieku emerytalnego, likwidację przywilejów podatkowych i emerytalnych oraz “ochronę największej wschodniej gospodarki w Unii Europejskiej przed kryzysem strefy euro”.

Agencja dpa wskazuje, że Tusk, zapowiadając “oszczędności i częściowo bolesne reformy”, podkreślił, iż jego celem jest silna Polska w centrum Europy. Odnotowuje też, że polski premier wskazywał na konieczność “elastycznych rozwiązań”, aby móc reagować na kryzys. Podkreślał, że nie wolno popadać w rutynę oraz zapowiedział redukcję administracji.

Dpa zwraca uwagę, że po expose premiera prezydent Bronisław Komorowski mówił o “odważnym” programie Tuska. Agencja odnotowuje też pierwszą reakcję opozycji, wypowiedź szefa klubu PiS Mariusza Błaszczaka, który skrytykował planowane podniesienie wieku emerytalnego, twierdząc, że doprowadzi to do wzrostu bezrobocia i zmusi młodych ludzi do emigracji.

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/zagraniczne-media-komentuja-expos-donalda-tuska,1,4911044,wiadomosc.html

-asd

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *