Zagraniczne media komentują exposé Donalda Tuska

Agencje prasowe obszernie relacjonują piątkowe expose premiera Donalda Tuska. „Tusk roztacza przed Polską perspektywę bolesnych reform” – wybija dpa. „Polski premier zapowiada zajęcie się długiem publicznym w drugiej kadencji” – informuje Associated Press.

Reuters w depeszy z Warszawy podkreśla, że Donald Tusk zapowiedział podwyższenie wieku emerytalnego, likwidację przywilejów podatkowych i emerytalnych oraz „ochronę największej wschodniej gospodarki w Unii Europejskiej przed kryzysem strefy euro”.

Agencja dpa wskazuje, że Tusk, zapowiadając „oszczędności i częściowo bolesne reformy”, podkreślił, iż jego celem jest silna Polska w centrum Europy. Odnotowuje też, że polski premier wskazywał na konieczność „elastycznych rozwiązań”, aby móc reagować na kryzys. Podkreślał, że nie wolno popadać w rutynę oraz zapowiedział redukcję administracji.

Dpa zwraca uwagę, że po expose premiera prezydent Bronisław Komorowski mówił o „odważnym” programie Tuska. Agencja odnotowuje też pierwszą reakcję opozycji, wypowiedź szefa klubu PiS Mariusza Błaszczaka, który skrytykował planowane podniesienie wieku emerytalnego, twierdząc, że doprowadzi to do wzrostu bezrobocia i zmusi młodych ludzi do emigracji.

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/zagraniczne-media-komentuja-expos-donalda-tuska,1,4911044,wiadomosc.html

-asd

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *