Major Józef Wysocki – oficer Armii Krajowej, żołnierz Września i dowódca ruchu oporu w obozie koncentracyjnym Gusen to postać, której historia (rodem z powieści sensacyjnych) do dzisiaj pozostaje praktycznie nieznana. Nawet w nazistowskim piekle nie stracił nadziei, a jego „Żołnierze Wolności” zorganizowali wspólnotę Żywego Różańca. Najwyższy czas, aby spłacić dług wdzięczności wobec mojego pradziadka – pisze Aleksander Majewski.
Agacie Wysockiej – Studzińskiej, córce majora – w podziękowaniu za dobre słowo i niezbędne materiały
„Wandejczyk”
Gdy na portalu Fronda.pl opublikowałem artykuł „Polska Wandea”, w którym opisałem Północne Mazowsze jako odpowiednik francuskiego dystryktu, słynącego z obrony Wiary, wiele osób wyrażało zdziwienie, że z tak małym obszarem związanych było tylu wspaniałych Rycerzy Niepodległej. To nie koniec. Zaledwie kilka kilometrów od miejscowości Szyszki (w której urodził się Karol Biliński „Ego” i zginął Mieczysław Dziemieszkiewicz „Rój”), we wsi Przewodowo na świat przyszedł Józef Wysocki, syn Jakuba i Rozalii z domu Andrzejewskiej.
Chociaż pochodził z rodziny chłopskiej, udało mu się zdobyć wykształcenie i w 1927 r. rozpocząć żołnierski rozdział swojego życia, wstępując do Szkoły Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej, którą ukończył trzy lata później. Uzyskał stopień podporucznika i został przydzielony do 30. Pułku Strzelców Kaniowskich w Warszawie (stacjonującego w koszarach w Cytadeli). Zapał Wysockiego do poszerzania swoich kwalifikacji był imponujący. W ciągu kilku lat przeszedł szereg kursów, co zostało dostrzeżone przez dowództwo, które wysłało go w 1938 r. na Kurs do Wyższej Szkoły Wojennej w Rembertowie. Już w wieku 31 lat został kapitanem! Był człowiekiem o niezwykle szerokich zainteresowaniach, czego przykładem może być chociażby podjęcie studiów w Szkole Nauk Politycznych w Warszawie. Według opowieści mojego pradziadka – Antoniego (brata Józefa) jeden z dowódców zdecydował się nawet osobiście pogratulować rodzicom utalentowanego syna. Poświęcenie służbie wojskowej i edukacji nie przeszkodziło mu jednak w założeniu rodziny. W 1935 r. ożenił się ze szkolną miłością Henryką Ciborowską z którą miał córkę – Agatę. Zawierucha wojenna sprawiał jednak, że niedługo cieszył się życiem rodzinnym…
Aleksander Majewski
Całość na:
http://www.fronda.pl/news/czytaj/tytul/zolnierz_wolnosci._historia_mjr._jozefa_wysockiego_16173
a.me.