Żywotność PRLu

W ostatni czwartek byłem na obchodach święta poznańskiej policji. Najpierw była część oficjalna czyli wręczenie odznaczeń i awansów. Potem część artystyczna – występ orkiestry dętej z Grodziska. Znakomity. Ten występ unaocznił mi jednak ile w polskiej świadomości jest jeszcze pozostałości po PRLu.

Orkiestra grała różne utwory, ale największą popularnością cieszył się motyw muzyczny ze słynnego serialu 07 zgłoś się. Trudno chyba o bardziej kojarzący się z Polską Ludową film, niż ten o przygodach dzielnego porucznika Borewicza. Jak wiadomo odtwórca tej roli Bronisław Cieślak był przecież także sldowskim posłem. Niby minęło 20 lat, niby wiele się zmieniło, ale PRL nadal w wielu z nas tkwi niezwykle głęboko. Jasne że dla wielu to wspomnienia z dzieciństwa. Dla innych – emocje pięknej młodości. Na szczęście dla nielicznych – symbol dobrego ustroju.

To wszystko uzasadnienia, ale jednak to przykre, że w pamięci zbiorowej są one tak żywotne. A symbolizuje je w tym przypadku dzielny funkcjonariusz MO, porucznik Borewicz.

www.facebook.com/flibicki

Jan Filip Libicki

-asd

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *