Artur Kalbarczyk: Janet Yellen, FED, a sprawa polska

Jak każdy twardziel, 2014 zacząłem od siłowni, Hardkorowy tak mi w głowie na mieszał, że zacząłem mieć wyrzuty sumienia, po za tym córki mi dokuczają, także poszedłem.

Biegam i podnoszę, i gdzie się nie obejrzę telewizory wiszą na ścianach, a ponieważ z domu kabel już dawno wyrzuciłem, zawsze miło popatrzeć na piękne sylikony z CNN czy FOX, właśnie dyskutują na temat kto w 2014 będzie miał najtrudniejszą robotę, zgodnie panie i panowie przy stole ustalili że pani Janet Yellen nowy szef FED-a, zgadzam się z CNN, przynajmniej w części. Bernanke 3 tygodnie temu oznajmił całemu Światu że po 5 latach tzw. QE, kupowania obligacji amerykańskich, teraz nadszedł czas, żeby zwolnić i zmniejszyć kupowanie o $10 mld miesięcznie, z $85 do $75. Obserwując FED ja osobiście nie wierze że Bernanke robi ”ruch” bo chce, Ben robi ruch bo po prostu nie ma innego wyjścia, sytuacja na Świecie zmusza FED do działania, są Banki centralne na Świecie które zaczynają naprawdę kwestionować i zadawać pytania. Przykładem konkretnego kwestionowania amerykańskiej polityki finansowej, jest decyzja rządu Brazylii o zamówieniu samolotów F18 w USA, odwrócenie już podjętej decyzji i przekazanie zamówienia do szwedzkiego SABB, jest to w mojej opini krytyczna decyzja w stosunkach USA – Brazylia.  
Kolejnym przykładem jest krytyka pani Merkel i porównanie agencji NSA do NRDowskiej Stasi, jest to, w mojej ocenie bardzo wymowne i wręcz bez precedensu w stosunkach USA – Niemcy. Ja osobiście nie pamiętam żeby tak bliscy przyjaciele na tak wysokim szczeblu wyrażali się w ten sposób, świadczy to o tym, że, stosunki między Niemcami a USA są napięte.
Kolejnym przykładem są Chiny, i ich “prężenie mięśni”, naprawdę musi niepokoić wszystkich co blisko obserwują stosunki japońsko – chińskie, oczywiście trzeba dodać do tego że, Chiny zakupiły już $3.7 tril amerykańskich obligacji, i w Grudniu zapowiedziały że więcej kupować już nie będą, czyli największy kupiec amerykańskich obligacji powiedział że więcej już ich nie kupi, przyjrzyjmy się kto kupuje dziś “US bonds”, tak naprawdę został tylko jeden poważny kupiec czyli FED i pani Janet Yellen.
Ale, przecież pan Bernanke oświadczył że FED już nie chce kupować ? czyli ja się pytam kto będzie kupował amerykańskie obligacje, KTO ?
Ja nie widzę żadnych kupców, po prostu ich nie ma, czyli co to oznacza dla rynku obligacji państwowych? Popatrzmy na 10 letnie obligacje, w ciągu ostatnich 6 miesiącach poszły z 1.6% do ponad 3%, przecież to jest potężny skok, i ma on olbrzymi wpływ na rynek budowy nowych domów, kredytów hipotetycznych, nie wspomnę już o możliwościach finansowania zadłużenia lokalnych władz miejskich czy stanowych no i oczywiście federalnych, od razu na myśl mi przychodzi Detroit jak myślę o tych sprawach.
Oczywiście pisząc to wszystko, widzę ze pani Janet Yellen ma, nie tylko najtrudniejszą robotę do wykonania, pani Janet ma robotę nie do wykonania, to co FED chce zrobić czyli po prostu zmniejszyć QE, za kilka miesięcy okaże się nie możliwe, i zmusi FED nie tylko do kontynuowania QE, ale także zwiększenie QE i to do poziomu takiego, żeby 10 letnie obligacje zeszły do poziomu; poniżej 3%, bo w opinii wielu ludzi im bliżej do 4% tym bardziej niemożliwe jest funkcjonowanie władz stanowych, miejskich nie wspominając już o rynku hipotetycznym.
Jeśli FED, zmieni decyzje i zacznie kupować obligacje w większych ilościach, będzie to miało bardzo negatywny wpływ na międzynarodową reputacje FED, która jest już znacznie nadszarpnięta po 5 latach QE.
Janet Yellen ma wiele ważnych decyzji do podjęcia, jednak w mojej opinii wszystkie opcje jakie ma do dyspozycji, są złe albo bardzo złe. Janet Yellen ma robotę nie do wykonania!
Oczywiście, upadek amerykańskich obligacji, będzie miał bardzo negatywny wpływ dla ekonomi amerykańskiej i ekonomi świata, Polska musi mieć plan, rząd polski musi się do tego przygotować, trzeba mieć świadomość że amerykański dolar straci międzynarodowy status.
Nie ma lipy, jak to Hardkorowy mówi, plecy same się nie zrobią.

Artur Kalbarczyk

a.me.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.