Artur Żukow, Bajki nowe, Oficyna „Aurora”, Warszawa 2009, ss. 31
Krótka, acz treściwa i bajecznie ilustrowana jest książeczka autorstwa Artura Żukowa pod tytułem „Bajki nowe”, która ukazała się nakładem Oficyny „Aurora”. Polecić ją warto przede wszystkim rodzicom chcącym dać swoim dzieciom to, co najlepsze, pokazać im różnice pomiędzy dobrem i złem oraz uzmysłowić na czym polega faktycznie wartościowa, a niemająca destruktywnego wpływu na psychikę – rozrywka. Nie jest to jednak książeczka tylko dla dzieci, albowiem każdy czytelnik potrafiący docenić artystyczny, ludyczny i dydaktyczny walor sztuki, będzie nią zachwycony.
Ze wszystkich bajeczek, z każdego wierszyka wynika morał. Autor przystępnie, z dużą dozą humoru i lekkiej ironii prezentuje ludzkie wady i zalety. Pokazuje czego należy się wystrzegać, aby nie złamać własnego moralnego kręgosłupa oraz jakim powinno się być dla bliźnich, aby zasłużyć sobie na miano człowieka.
Dzieci z pewnością będą zachwycone zapadającymi na długo w pamięci analogiami pomiędzy zwierzętami a ludźmi, na przykład w odniesieniu do zachowań właściwych żyrafom, które świetnie, a przy tym zabawnie opisuje autor. Wskazuje on mianowicie:
„Ja też tak mogę i to bez trudu,
nosa zadzierać pomimo brudu.
Ale pamiętam: człowiek rozumny
z czystości raczej winien być dumny!”.
Zarówno młodsi, jak i starsi czytelnicy odnajdą na stronach książeczki wiele okazji do skonfrontowania własnego życia z tym przedstawionym. Zyskają wgląd w proces realizacji marzeń i samego marzenia, zobaczą konsekwencje zachłanności, poznają przerażające skutki popełniania siedmiu grzechów głównych mających różne twarze. Uświadomią sobie, że nie są wolni od pokus, którymi wydają się osaczeni zwłaszcza dziś, to znaczy w trudnym dwudziestym pierwszym stuleciu.
Artur Żukow mówi czasem o tym, co ważne pod osłoną metafory, a innym razem wprost, na przykład:
„Z tłuszczu energia czysta pochodzi,
A węglowodan w komórkach smrodzi,
Zostawia fuzle oraz odpady,
Wreszcie organizm nie daje rady.
Potem choroby, z tuszą kłopoty…
Wszystko to z naszej, zwykłej głupoty!”.
Zwraca mianowicie uwagę nawet na drobne, czyli błahe – ale tylko z pozoru – kwestie, takie jak niewłaściwe nawyki żywieniowe współczesnej młodzieży. Przestrzega, ukazuje konsekwencje niewłaściwych zachowań – słowem i obrazem, to znaczy – naucza. To wspaniałe połączenie w wykonaniu mistrza!
Autor postawił przed sobą ważne zadanie, to znaczy uzmysłowić, zwłaszcza młodszym czytelnikom, na czym polega polskość, unaocznić co to znaczy być Polakiem, wierzyć w Boga, żyć w polskim kraju, szanować ojczyznę, tradycję i spuściznę kulturową, a przede wszystkim pokazać, że nie warto dawać się zwieść kłamliwym, szkodliwym medialnym przekazom.
Książeczkę Artura Żukowa pod tytułem „Bajki nowe” polecić można bez wahania tak młodszym, jak i starszym czytelnikom. Zachwyca ona mianowicie formą i treścią. Promuje wartości, które są lub powinny być ważne dla Polaków. Jest to więc wyróżniająca się pozycja na polskim rynku wydawniczym – perełka na półce z bajkami!
Zofia Barcińska
Książka jest dostępna na stronie Oficyny „Aurora”: http://www.oficyna-aurora.pl/index.php?a=ksiazki&c=17
a.me.