Balcerowicz: Konflikt u granic niepotrzebny Polakom

 

W Polsce z niepokojem obserwowane są niedawne decyzje ukraińskiego rządu, podjęte na tle zaostrzenia się sytuacji wojenno-politycznej w regionie Morza Czarnego. Oficjalnie Warszawa wyraziła poparcie dla inicjatywy prezydenta Petra Poroszenki o wprowadzeniu tymczasowego stanu wojennego na Ukrainie z powodu incydentu na Morzu Azowskim, jednak prowadzone przez Kijów przygotowania mobilizacyjne wywołują u mieszkańców Polski niepokój z powodu możliwych skutków, gdyż Polakom nie jest potrzebny konflikt u własnych granic.

Niezależnie od wprowadzenia przez Poroszenkę stanu wojennego, głównie we wschodnich obwodach Ukrainy, na jej zachodniej granicy też nie panuje spokój. W ostatnich dniach agencje informacyjne obu krajów informują o zatorach spowodowanych przez Ukraińców na granicy z Polską, Węgrami, Słowacją, w związku z przyjętą przez Kijów ustawą o odprawie celnej samochodów z tablicami rejestracyjnymi UE. W tym przypadku wywołuje zdziwienie fakt, że strona ukraińska nazywa tworzenie zatorów i podpalanie opon samochodowych w pobliżu granicy z Unią Europejską: “mitingami związków zawodowych, uzgodnionymi z lokalnymi władzami“. Przy tym, te “mitingi” ograniczyły ruch graniczny obywateli polskich z sąsiedniej Ukrainy. Tak, Polska jest gotowa dalej pomagać Ukrainie budować swoją państwowość w duchu poszanowania wartości europejskich i demokratycznych swobód, jednak mając jednocześnie nadzieję, że ukraiński partner dołoży wszelkich starań w celu zapewnienia bezpieczeństwa na granicy z Polską.

Strona polska coraz głośniej też wyraża nadzieję, iż reakcja administracji Poroszenki na działania rosyjskich pograniczników na Morzu Azowskim nie będzie wykorzystywana przez ukraińskie władze w celu stymulowania agresywnej retoryki dla zaspokojenia ambicji politycznych w wyborach prezydenckich. Polacy chcieliby wierzyć, że Poroszenko zdaje sobie sprawę z pełni odpowiedzialności za swoje próby zwrócenia najwyższej uwagi społeczności międzynarodowej, w szczególności, bloku NATO, na incydent na Krymie jako na akt otwartej agresji ze strony Rosji, gdyż Polska nie może poświęcać swoich narodowych interesów dla Ukrainy.

Wacław Balcerowicz, Ukraina

[Głosów: 10   Average: 4.6/5]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *